"Rum-truck" fløj som en sommerfugl og stak som en bi

Førerløst fragtskib testet til perfektion. Parkerede 12 meter fra den europæiske rumstation. Med 27.000 km/t.

'Jules Verne', et fikst lille rum-transportmodul på tyve tons, blev i går mandag afprøvet, inden den for alvor skal i brug. Med 27.000 km/t fløj, styrede og 'parkerede' den flyvende container med elegance og manøvredygtighed som en Apache helikopter.

'Jules Verne' skal fremtidigt bringe nødvendigheder som mad, vand, brændstof og andet udstyr frem til den europæiske rumstation ISS, og testen mandag var derfor en en forløber for den 'egentlige' test torsdag, hvor Jules Verne skal foretage en automatiseret sammenkobling med rumstationen.

Lastfartøjet har ingen piloter ombord, men bliver udelukkende styret af avancerede computere. Det er derfor af ekstrem vigtighed, at modulet er i stand til at foretage de automatiserede manøvrer på betryggende vis.

I de tre kontrolcentre henholdsvis Frankrig, Rusland og USA, der overvågede operationen, var der stor tilfredshed med forløbet. Det lyder måske umiddelbart rimeligt simpelt, men som antydet, så bevæger ISS sig med en fart af 27.000 km/t over landjorden - hvilket selvsagt kræver den samme hastighed af transportmodulet. Og de fleste, der har forsøgt sig med en håndbremsevending i Polo'en, har dermed en ide om, hvor vanskeligt det må være, at parkere med 27.000 kilometer i timen.

For de nysgerrige, er det muligt, at følge henholdsvis rumstationen og transportmodulets bane over jorden på et interaktivt kort her, samt se en tegning af, hvordan 'rumlastbilen' er opbygget.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S