Teleselskabet TDC meddeler at medarbejdertallet i den danske del af virksomheden skal reduceres med 494 i det indeværende år. I den første fase af personale-reduktionen, som blev gennemført sidste år, blev medarbejdertallet reduceret med 1.180 personer.
»Som vi meldte ud i foråret, forventede vi, at den resterende del af personalereduktionen ville blive gennemført i år, forudsat at vores vurdering af vilkårene på det danske marked forblev uændret. Og vi kan nu konstatere, at vores vurdering er uændret,« siger TDC's adm. direktør Henning Dyremose.
I den anden fase bliver der kun tale om 14 egentlige afskedigelser, mens 480 medarbejdere har valgt en frivillig fratrædelsesordning. TDC fortæller at selskabet har modtaget 683 ansøgninger om frivillig fratrædelse, hvoraf 189 ansøgninger ikke kunne imødekommes.
»Selv om vi i år kan begrænse antallet af afskedigelser til 14 og nå resten af reduktionen ved frivillige aftaler, er situationen naturligvis også denne gang ubehagelig. Det er dog glædeligt, at så mange har taget imod de fordelagtige tilbud, TDC har givet til dem, der frivilligt har søgt deres afsked,« siger Henning Dyremose.