Er it-branchen overoptimistisk?

It-køberne vil bruge færre penge på it. Alligevel ser it-branchen lyst på fremtiden. Især hardwareforhandlere har helt urealistiske forventninger til salget, mener IDC

IDC tegner i dag et billede af en it-branchen, der har svært ved at se markedet på samme måde som kunderne. Mens branchen regner med vækst i it-budgettet i 2009, tror kunderne på nedskæringer og besparelser. Det viser en rundspørge, som analysehuset IDC har foretaget.

»Branchen er mere optimistisk end kunderne om deres brug af it,« siger administrerende direktør Per Andersen, IDC.

I rundspørge er der en stor forskel på det billede som sælgerne og virksomheder, der køber it ser. Næsten halvdelen, 46 procent af danske it-virksomheder regner med at kunderne vil købe mere it hos dem i 2009. I samme rundspørge har kun hver femte slutkunde, 21 procent sagt, at de vil bruge flere penge på it.

Det er især hardwarebranchen, der er spændt hårdt for, vurderer Per Andersen. Køberne fokuserer på pris, vil forlænge levetiden for deres pc'er og vil blive mere tilbageholdende, når det gælder køb af server og storage som kunderne fremover i højere grad kun vil købe på baggrund af forventet vækst.


Mens optimismen er størst i de it-virksomheder, der sælger software og servicer, kan virksomhederne i hardwarebranchen dog godt se nedturen foran sig. Næsten halvdelen af de virksomheder, der sælger hardware, 42 procent regner med at skære i antallet af ansatte i løbet af i år.

Per Andersen forventer, at It-budgetterne vil følge udviklingen i den samlede danske økonomi, hvor økonomer regner med, at økonomien skrumper ind i år. Her vil it-budgetterne følge med nedad indtil samfundsøkonomien kommer i bedring.

»Det vil først for alvor vende i 2011,vurderer Per Andersen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S