TDC vil købe Telmore

TDC er parat til at betale 500 mio. kroner for mobilselskabet Telmore for at få bedre fat i de unge mobilkunder.

Det fremadstormende discount-teleselskab Telmore kan inden for kort tid være under telemastodonten TDC's vinger. Ifølge Jyllands-Posten foregår der i disse dage yderst fortrolige forhandlinger på topniveau mellem de to selskaber.
TDC er angiveligt parat til at betale op i mod 500 mio. kroner for at få fingre i Telmores 275.000 mobilkunder. Det svarer til 1800 kroner pr. kunde.

Der har i næsten et år været løse samtaler mellem TDC og Telmore, men da en af TDC's konkurrenter også begyndte at vise interesse for Telmore, besluttede TDC sig for at indlede realitetsforhandlinger. Et konkurrentopkøb af Telmore ville være et mareridt for TDC. Telmore har ikke sit eget net, men betaler mellem 300 og 400 mio. kroner om året for at leje sig ind hos TDC - penge som TDC ville gå glip af hvis selskaber som Orange eller Telia købte Telmore.

Teleanalytiker John Strand mener at et opkøb af Telmore er det helt rigtige at gøre for TDC.
»Købet af Telmore er naturligt. TDC's markedsandel er gennem de seneste to år faldet med 10-15 procent. TDC har ikke fat i de unge kunder, men hvis de køber Telmore og helhjertet satser på at drive selskabet som et ungdomskoncept med sit eget brand, er det en rigtig strategi,« siger John Strand.

Telmore har haft stor popularitet med lave priser og netbaseret service, og har erobret mange kunder fra de store mobilselskaber.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S