Mærsk indrømmer it-problemer ved fusion

A.P. Møller - Mærsk er stødt på grund med it-problemer. Det er det store opkøb af konkurrenten Royal P&O Nedlloyd, som A.P. Møller - Maersk nu indrømmer har givet anledning til it-problemer.

A.P. Møller - Mærsk er stødt på grund med it-problemer.
Det skriver nyhedsbureauet Direkt.

Det er det store opkøb af konkurrenten Royal P&O Nedlloyd, som A.P. Møller - Maersk nu indrømmer har givet anledning til it-problemer.

Det siger de to øverste for A.P. Møller - Mærsks containerrederi, Maersk Line, i et stort interview med shippingavisen Lloyd's List.

De forsøger dog at nedtone problemets omfang.

»Men set i forhold til størrelsen af opgaven har problemerne været relativt små,« siger Knud Stubkjær til shippingavisen.

Der har været mange historier om it-problemer i forbindelse med sammensmeltningen af A.P. Møller - Mærsk og P&O Nedlloyd. Nu er det dog officielt, at der er it-problemer.

»Når der er et problem, der handler om vores kunder, angriber vi det hurtigt,« siger Tommy Thomsen der er skibsreder hos A.P. Møller - Mærsk og sammen med Knud Stubkjær øverste ansvarlige for Maersk Line.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S