Finanskrisen udløser flere insider-angreb

Microsoft advarer om et stigende antal insider-angreb mod virksomheder fra fyrede medarbejdere.

I øjeblikket står virksomhederne nærmest i kø for annoncere fyringer - og det kan også blive en trussel mod it-sikkerheden. For mange it-angreb kommer slet ikke fra onde hackere i den anden ende af verden, men fra firmaets egne medarbejdere med adgang og viden om systemerne. En frustreret, afskediget medarbejder kan holde hele virksomhedens it-system som gidsel.

»Med 1,5 millioner forventede tabte jobs alene i USA, er der også en øget risiko og eksponering for disse angreb. Det er en af de mest betydningsfulde trusler, som virksomhederne står overfor,« siger Microsofts Doug Leland, der er chef for firmaets nye Identity and Security division, til BBC News.

»Den ondsindede insider er klassificeret som den største trussel fordi de har adgang, og relativ let adgang, til virksomhedens aktiver,« tilføjer han.

En rapport fra Verizon viste sidste år at 18 procent af alle angreb kommer fra insidere, mens resten kommer fra eksterne parter.

Hos den største leverandør af sikkerheds-software, Symantec, er man enig i, at finanskrisen kan føre til flere angreb fra vrede eks-ansatte. Men Symantec tilføjer, at insidere også kan være en trussel mod sikkerheden uden at de handler i ond tro.

Der er ofte tale om almindelig skødesløshed, når de ansatte forsømmer selv de mest elementære sikkerhedsregler, og dermed baner vejen for at angribere udefra kan få adgang til følsomme data.

Hvis en fyret medarbejder i virksomheden vælger at udnytte sin adgang til it-systemerne, kan konsekvenserne være meget dramatiske.

»Vi har endda set, at folk der har fået en fyreseddel samme dag går ind i en kundedatabase og sender store blokke af data ud af firmaet, så de kan starte deres egen forretning og sælge til de samme kunder dagen efter,« siger Kevin Rowney, der står i spidsen for Data Loss Prevention Unit hos Symantec.

Han mener at der kan være psykologiske grunde til, at den interne trussel ofte bliver overset.

»Det føles mere sexet og interessant at kæmpe mod en angriber udefra end at tænke over, at fyren i det næste kontorrum kan være i gang med at tyvstjæle firmaets data,« siger Rowney.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job