Finanskrisen udløser flere insider-angreb

Microsoft advarer om et stigende antal insider-angreb mod virksomheder fra fyrede medarbejdere.

I øjeblikket står virksomhederne nærmest i kø for annoncere fyringer - og det kan også blive en trussel mod it-sikkerheden. For mange it-angreb kommer slet ikke fra onde hackere i den anden ende af verden, men fra firmaets egne medarbejdere med adgang og viden om systemerne. En frustreret, afskediget medarbejder kan holde hele virksomhedens it-system som gidsel.

»Med 1,5 millioner forventede tabte jobs alene i USA, er der også en øget risiko og eksponering for disse angreb. Det er en af de mest betydningsfulde trusler, som virksomhederne står overfor,« siger Microsofts Doug Leland, der er chef for firmaets nye Identity and Security division, til BBC News.

»Den ondsindede insider er klassificeret som den største trussel fordi de har adgang, og relativ let adgang, til virksomhedens aktiver,« tilføjer han.

En rapport fra Verizon viste sidste år at 18 procent af alle angreb kommer fra insidere, mens resten kommer fra eksterne parter.

Hos den største leverandør af sikkerheds-software, Symantec, er man enig i, at finanskrisen kan føre til flere angreb fra vrede eks-ansatte. Men Symantec tilføjer, at insidere også kan være en trussel mod sikkerheden uden at de handler i ond tro.

Der er ofte tale om almindelig skødesløshed, når de ansatte forsømmer selv de mest elementære sikkerhedsregler, og dermed baner vejen for at angribere udefra kan få adgang til følsomme data.

Hvis en fyret medarbejder i virksomheden vælger at udnytte sin adgang til it-systemerne, kan konsekvenserne være meget dramatiske.

»Vi har endda set, at folk der har fået en fyreseddel samme dag går ind i en kundedatabase og sender store blokke af data ud af firmaet, så de kan starte deres egen forretning og sælge til de samme kunder dagen efter,« siger Kevin Rowney, der står i spidsen for Data Loss Prevention Unit hos Symantec.

Han mener at der kan være psykologiske grunde til, at den interne trussel ofte bliver overset.

»Det føles mere sexet og interessant at kæmpe mod en angriber udefra end at tænke over, at fyren i det næste kontorrum kan være i gang med at tyvstjæle firmaets data,« siger Rowney.

Læses lige nu

    Annonce

    TV2

    iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

    Københavnsområdet

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S