Hollywood-film på vej til YouTube

Google mangler stadig en model for at tjene penge på YouTubes 80 millioner brugere. Den håber man at finde i Hollywood. Parterne er langt fremme i forhandlinger, der kan føre til reklamefinansierede featurefilm på nettets fremmeste video-site.

Samtaleklimaet mellem Google og filmbranchen er blevet betydeligt lunere på det seneste, rapporterer Cnet. Så lunt, at parterne allerede i næste måned håber at kunne lande en aftale, der giver mulighed for at se biografilm på YouTube.

Hvorvidt en aftale vil gælde det amerikanske marked, og udelukke brugere fra resten af verden lige som tilfældet er med den konkurrerende tjeneste Hulu.com, står ikke klart, men flere ting taler imod denne begrænsning.

Blandt andet vil den model, der ifølge Cnet er på tegnebrættet, primært handle om at reklamefinansiere Hollywood-filmene, så selskaberne bag får noget ud af at få dem vist for YouTubes enorme publikum.

Google fortalte om forhandlingerne i en officiel pressemeddelelse forleden:

»Vi er i forhandlinger med et antal underholdningsselskaber. Vores mål er at tilbyde det størst mulige antal valgmuligheder for vores brugere, partnere og annoncekunder,« hedder det.

Google har ved flere tidligere lejligheder ikke lagt skjul på sine frustrationer over, at man trods de mange brugere endnu ikke har fundet ud af at tjene på YouTube. Til sammenligning har den langt yngre og langt mindre videotjeneste Hulu i sit allerførste leveår formået at omsætte for lige så meget som mægtige - men fattige - YouTube.

Læs hele Cnets artikel her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse