Google lægger an på Youtube

Google har vist stor interesse for videoportalen Youtube. Så stor at søgegiganten er villig til at hive den store tegnebog frem, selv om Youtube risikerer søgsmål.

Selv om Google har sin egen tjeneste for videosider på internettet, er søgegiganten ifølge Wall Street Journal parat til at byde omkring 1,6 milliarder dollars for Youtube. Og det er på trods af, at tjenesten lægger materiale ud, som er beskyttet af ophavsrettigheder.

Siden i sommer er rygterne om salget af Youtube været det hede emne blandt aktieanalytikere. Og det er ikke gået stille for sig. Både aktieselskaber og it-eksperter har blandt andet spået Youtube den samme skæbne som fildelingstjenesten Napster.

Der downloades nemlig store mængder af materialer fra etablerede medieaktører, der er beskyttet af ophavsrettigheder. Men ifølge it-millionær Marc Cuban, er der en god grund til at mulige sagsøgere ikke har slået til endnu og drejet nøglen om på søgetjenesten.

Rettighedshaverne venter ifølge Marc Cuban blot på at Youtube bliver købt en aktør med en tyk tegnebog. En beskrivelse som nærmest er skræddersyet til Google.

Youtube er idag den førende og dominerende aktør på markedet for videotjenester.

Læses lige nu

    Scantruck A/S

    Digitaliseringskonsulent

    Midtjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Proces Manager med agil erfaring til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job