Google lægger an på Youtube

Google har vist stor interesse for videoportalen Youtube. Så stor at søgegiganten er villig til at hive den store tegnebog frem, selv om Youtube risikerer søgsmål.

Selv om Google har sin egen tjeneste for videosider på internettet, er søgegiganten ifølge Wall Street Journal parat til at byde omkring 1,6 milliarder dollars for Youtube. Og det er på trods af, at tjenesten lægger materiale ud, som er beskyttet af ophavsrettigheder.

Siden i sommer er rygterne om salget af Youtube været det hede emne blandt aktieanalytikere. Og det er ikke gået stille for sig. Både aktieselskaber og it-eksperter har blandt andet spået Youtube den samme skæbne som fildelingstjenesten Napster.

Der downloades nemlig store mængder af materialer fra etablerede medieaktører, der er beskyttet af ophavsrettigheder. Men ifølge it-millionær Marc Cuban, er der en god grund til at mulige sagsøgere ikke har slået til endnu og drejet nøglen om på søgetjenesten.

Rettighedshaverne venter ifølge Marc Cuban blot på at Youtube bliver købt en aktør med en tyk tegnebog. En beskrivelse som nærmest er skræddersyet til Google.

Youtube er idag den førende og dominerende aktør på markedet for videotjenester.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland