It-politik sættes til debat på valgmøde

It-området bliver ofte overset i den almindelige valgkamp. Partiernes it-politik sættes nu i fokus på et særligt valgmøde.

Artikel top billede

Den 8. september afholder IT-Politisk Forening et valgmøde hvor der bliver mulighed for at spørge ind til partiernes it-politik. I den almindelige valgkamp kan det ofte være svært at gennemskue partiernes holdninger på it-området og det drukner oftest mellem andre varme politiske emner.

Derfor er partiernes it-ordførere indkaldt til valgmødet i København, hvor alle kan stille spørgsmål. Det foregår som paneldebat med repræsentanter for 6-8 partier.

IT-Politisk Forening fortæller at man forventer at streame mødet live, men det anbefales alligevel at møde op på selve dagen med sin bærbare, hvis man vil være helt sikker på at kunne være med.

For at stille spørgsmål fra salen er det nødvendigt at medbringe sin bærbare - der er ikke mulighed for at spørge mundligt.

Man kan også stille spørgsmål på valgmødets hjemmeside, og der er mulighed for at påvirke rækkefølgen af spørgsmål ved at stemme andres spørgsmål op og ned.

Foruden  IT-Politisk Forening er HK/Samdata, Prosa, Dkuug, BSD-DK og SSLUG gået sammen om at arrangere it-valgmødet, der efterhånden har udviklet sig til en fast tradition ved hvert Folketingsvalg.

Mødet afholdes hos HK i København fra kl. 18.00-21.00.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse