Atea lægger pres på producenterne

Producenterne må betale for de lavere priser på de offentlige indkøbsaftaler, mener Atea-direktør Peter Trans ifølge Computerworld. HP afviser at være under pres.

Ateas direktør Peter Trans mener, at producenterne må sænke deres priser for at imødekomme kravene på de offentlige udbudsaftaler under Statens og Kommunernes Indkøbsfællesskab (SKI).

»Vi er meget afhængige af, at der sidder nogen i den anden ende, der også sænker priserne. Vi ser det på mange forskellige produktområder, at priserne bliver presset ned,« siger Peter Trans i et interview med Computerworld.

Anledningen til udtalelserne fra Atea-direktøren er den seneste rammeaftale fra SKI, som har betydet et prisfald på print og kopiområdet på 28 procent. Peter Trans giver ikke noget bud på, hvor langt ned priserne kan presses ned, men ifølge Computerworld kan forhandlere som Atea kun blive ved med at være konkurrencedygtige, hvis producenterne bidrager.

»Det er svært at sige, hvor smertepunktet er. Historisk set har man set producenter, der sagde stop på et tidspunkt,« siger Peter Trans til Computerworld. og peger samtidig på, at volumen efter hans opfattelse vil være det afgørende, når fremtidens offentlige indkøbsaftaler bliver indgået.

»Vi køber samlet set ind for 10 milliarder kroner, og det har betydning hvis man køber ind for nogle millioner,« siger Peter Trans til Computerworld.

Hos producenten HP bekræfter kanaldirektør Anders Herløv, at den offentlige indkøbsaftaler lægger pres på producenterne, men han afviser, at Peter Trans’ udtalelser skal opfattes som et forsøg på at presse producenterne.

»Jeg skal ikke kunne sige, om Atea kan tryne nogle leverandører, men hvis jeg skal vælge mellem prispres fra forhandlere eller fra de offentlige udbydere, så vælger jeg presset fra forhandlerne, Der har vi mulighed for at lave en afvejning af vilkår, og i sidste ende har vi en fælles interesse. Det har vi ikke nødvendigvis med SKI,« siger Anders Herløv til CRN. Han erkender dog, at indtjeningsmarginalerne på de offentlige indkøbsaftaler er meget små både for producenter og for forhandlere.

»Når vi skal sælge til SKI med en meget minimal avance, tillader det heller ikke, at partnere bliver rige. Det er en fælles investering, men vi som producent er naturligvis nødt til at bære end del af byrden. Men det er ikke Atea, der lægger pres på os, men derimod SKI og Økonomistyrelsen. Men man kan diskutere om staten i realiteten favoriserer de store forhandlere som Atea, når de laver de her udbud,« siger Anders Herløv.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,