Atea lægger pres på producenterne

Producenterne må betale for de lavere priser på de offentlige indkøbsaftaler, mener Atea-direktør Peter Trans ifølge Computerworld. HP afviser at være under pres.

Ateas direktør Peter Trans mener, at producenterne må sænke deres priser for at imødekomme kravene på de offentlige udbudsaftaler under Statens og Kommunernes Indkøbsfællesskab (SKI).

»Vi er meget afhængige af, at der sidder nogen i den anden ende, der også sænker priserne. Vi ser det på mange forskellige produktområder, at priserne bliver presset ned,« siger Peter Trans i et interview med Computerworld.

Anledningen til udtalelserne fra Atea-direktøren er den seneste rammeaftale fra SKI, som har betydet et prisfald på print og kopiområdet på 28 procent. Peter Trans giver ikke noget bud på, hvor langt ned priserne kan presses ned, men ifølge Computerworld kan forhandlere som Atea kun blive ved med at være konkurrencedygtige, hvis producenterne bidrager.

»Det er svært at sige, hvor smertepunktet er. Historisk set har man set producenter, der sagde stop på et tidspunkt,« siger Peter Trans til Computerworld. og peger samtidig på, at volumen efter hans opfattelse vil være det afgørende, når fremtidens offentlige indkøbsaftaler bliver indgået.

»Vi køber samlet set ind for 10 milliarder kroner, og det har betydning hvis man køber ind for nogle millioner,« siger Peter Trans til Computerworld.

Hos producenten HP bekræfter kanaldirektør Anders Herløv, at den offentlige indkøbsaftaler lægger pres på producenterne, men han afviser, at Peter Trans’ udtalelser skal opfattes som et forsøg på at presse producenterne.

»Jeg skal ikke kunne sige, om Atea kan tryne nogle leverandører, men hvis jeg skal vælge mellem prispres fra forhandlere eller fra de offentlige udbydere, så vælger jeg presset fra forhandlerne, Der har vi mulighed for at lave en afvejning af vilkår, og i sidste ende har vi en fælles interesse. Det har vi ikke nødvendigvis med SKI,« siger Anders Herløv til CRN. Han erkender dog, at indtjeningsmarginalerne på de offentlige indkøbsaftaler er meget små både for producenter og for forhandlere.

»Når vi skal sælge til SKI med en meget minimal avance, tillader det heller ikke, at partnere bliver rige. Det er en fælles investering, men vi som producent er naturligvis nødt til at bære end del af byrden. Men det er ikke Atea, der lægger pres på os, men derimod SKI og Økonomistyrelsen. Men man kan diskutere om staten i realiteten favoriserer de store forhandlere som Atea, når de laver de her udbud,« siger Anders Herløv.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS