Atea lægger pres på producenterne

Producenterne må betale for de lavere priser på de offentlige indkøbsaftaler, mener Atea-direktør Peter Trans ifølge Computerworld. HP afviser at være under pres.

Ateas direktør Peter Trans mener, at producenterne må sænke deres priser for at imødekomme kravene på de offentlige udbudsaftaler under Statens og Kommunernes Indkøbsfællesskab (SKI).

»Vi er meget afhængige af, at der sidder nogen i den anden ende, der også sænker priserne. Vi ser det på mange forskellige produktområder, at priserne bliver presset ned,« siger Peter Trans i et interview med Computerworld.

Anledningen til udtalelserne fra Atea-direktøren er den seneste rammeaftale fra SKI, som har betydet et prisfald på print og kopiområdet på 28 procent. Peter Trans giver ikke noget bud på, hvor langt ned priserne kan presses ned, men ifølge Computerworld kan forhandlere som Atea kun blive ved med at være konkurrencedygtige, hvis producenterne bidrager.

»Det er svært at sige, hvor smertepunktet er. Historisk set har man set producenter, der sagde stop på et tidspunkt,« siger Peter Trans til Computerworld. og peger samtidig på, at volumen efter hans opfattelse vil være det afgørende, når fremtidens offentlige indkøbsaftaler bliver indgået.

»Vi køber samlet set ind for 10 milliarder kroner, og det har betydning hvis man køber ind for nogle millioner,« siger Peter Trans til Computerworld.

Hos producenten HP bekræfter kanaldirektør Anders Herløv, at den offentlige indkøbsaftaler lægger pres på producenterne, men han afviser, at Peter Trans’ udtalelser skal opfattes som et forsøg på at presse producenterne.

»Jeg skal ikke kunne sige, om Atea kan tryne nogle leverandører, men hvis jeg skal vælge mellem prispres fra forhandlere eller fra de offentlige udbydere, så vælger jeg presset fra forhandlerne, Der har vi mulighed for at lave en afvejning af vilkår, og i sidste ende har vi en fælles interesse. Det har vi ikke nødvendigvis med SKI,« siger Anders Herløv til CRN. Han erkender dog, at indtjeningsmarginalerne på de offentlige indkøbsaftaler er meget små både for producenter og for forhandlere.

»Når vi skal sælge til SKI med en meget minimal avance, tillader det heller ikke, at partnere bliver rige. Det er en fælles investering, men vi som producent er naturligvis nødt til at bære end del af byrden. Men det er ikke Atea, der lægger pres på os, men derimod SKI og Økonomistyrelsen. Men man kan diskutere om staten i realiteten favoriserer de store forhandlere som Atea, når de laver de her udbud,« siger Anders Herløv.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job