Avis: Kapitalfonde bejler til NNIT og KMD

Ib Kunøe får konkurrence fra flere sider, hvis han skal købe op blandt it-selskaber.

Dagbladet Børsen melder i dag om flere interesserede købere til Novo Nordisk IT-selskab, NNIT. Børsen citerer en unavngiven kilde, der skulle have indgående kendskab til forløbet for, at en række kapitalfonden har fremlagt planer for NNIT om en fusion mellem NNIT og KMD.

»NNIT´s bestyrelse er blevet kontaktet fra forskellige sider - også fra en række private equity-fonde omkring den samme konstellation,« siger kilden.

Børsen bragte i går et rygte fra en unavngiven kilde, om at Ib Kunøe ville købe begge selskaber med henblik på en fusion. Hvis kapitalfonde også vil lave fusionen, er det ikke kun Topnordicejer Ib Kunøe, der vil købe de to selskaber. Det øger kampen om selskabet og kan presse prisen op for selskabet.

NNIT har en milliardomsætning og er i disse år ved at gøre sig fri af sin traditionelle rolle som underleverandør til andre Novo Nordisk selskaber. Sidste år var lidt over en fjerdedel, 28 procent af omsætningen, fra eksterne kunder. Det tal skal fremover stige til halvdelen.

I en kommentar i Berlingske Tidende i dag siger IDC-direktør Per Andersen, at også andre selskaber kan tænkes som en mulig køber af KMD. Her kan flere udenlandske IT-selskaber være en mulighed.
Både helt store spillere som Siemens, EDS og Hewlett-Packard kan tænkes at ville øge deres placering på det danske servicemarked. Også nordiske TietoEnator vil være en mulighed om en opkøbsbid for at komme ind i Danmark.

»HP er helt klart undereksponeret i Danmark på dette område, så det ville være oplagt. En anden er TietoEnator, der mangler volumen herhjemme,« siger Per Andersen, IDC.


Læses lige nu

    Region Midtjylland

    IT-specialist til regionskliniksystemerne

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg