Københavnsk forhandler etablerer spam-filter

Softcom - forhandler med adresse i det indre København - har etableret en ny kundeservice, hvor e-mail tjekkes for virus, spam (uønskede reklamer og andre meddelelser) samt porno.

Rent teknisk sker kontrollen ved, at kundens e-mail sendes igennem et »kontroltårn« hos IT-forhandleren.

Tårnet rummer tre forskellige antivirus-skannere - fra McAfee, Kaspersky og Sophos - foruden en forbindelse til udbydere, der registrerer Internet-servere, hvorfra der hyppigt udsendes spam eller pornomail.

Spam-kontrollen sker ved at sammenholde afsenderen af den aktuelle e-mail med relayed blacklists. Disse blacklister rummer information om de internetudbydere (typisk små østeuropæiske) og virksomheder, som har mailservere, der spreder spam.

Selv om spam-kontrollen er det unikke i Softcoms løsning, ser direktør Diego d'Ambra ligeså store muligheder i antivirus-løsningen:

»Små virksomheder uden egentlige IT-ansatte her godt nok antivirus og firewall, men ofte får de ikke opdateret deres antivirus ofte nok. Ved at vælge vores løsning er de sikre på, at de hele tiden er så optimalt opdatede, som de overhovedet kan blive. Vi sender en virus igennem vores system hvert minut for at se, om det kan fange alt,« lover han.

Løsningen bliver tilbudt forhandlerens nuværende kunder, men også nye kunder skal trækkes ind. Det sker via telemarketing, for det er mening, at der skal salgsvolumen på det nye koncept, og at det i sig selv skal skabe indtjening. Det skal ikke kun fungere som et brækjern over for nye nye kunder, der kunne være interesseret i Softcoms kernekompetence, netværksopsætning og -vedligeholdelse, siger Diego d'Ambra.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S