Dot-dk: Støtten er hjemme

Til trods for kritik fra flere vigtige brugerorganisationer er det lykkedes for DotDK/Afilias at sikre sig støtte nok fra det danske internet-samfund til at gå af med sejren. Det hævder parterne selv. Man er dog endnu ikke klar til at fortælle, hvilke organisationer, der står bag støtten.

Allerede i torsdags stod det klart, at DotDK/Afilias-lejren har de nødvendige støtteerklæringer, der kræves for for at kunne fuldbyrde overtagelsen af kontrollen med det danske internet. Det oplyser medstifter af DotDK Kim Viborg Andersen.

Hvilke organisationer, der har valgt at bakke op, vil DotDK/Afilias dog ikke fortælle om endnu.

CRN´s søsterblad, ComON erfarer imidlertid, at to af de meget vigtige aktører, Forbrugerrådet og Dansk IT, ikke er medunderskrivere på nogen støtteerklæring. Formanden for Forbrugerrådet og formanden for Dansk IT har i fællesskab forfattet et et helt nyt debatindlæg, hvor de rejser kritiske spørgsmål ved DotDK/Afilias-modellen.

»Jeg har i hvertfald ikke skrevet under på nogen støtte-erklæring, og jeg er et godt stykke vej fra at gøre det,« siger Forbrugerrådets formand Rasmus Kjeldahl til ComON.

Forbrugerrådet er i en nøgleposition i sagen, fordi få andre organisationer kan siges at repræsentere den menige internetbruger. Således er Forbrugerrådet den eneste anden aktør end brancheforeningerne, der har fået lov at deltage i Kulturministeriets arbejdsgruppe om indgreb mod piratkopiering på internettet.

Kim Viborg Andersen afviser, at udmeldingen om at støtten nu er hjemme skulle være et mediestunt.

Han mener, at hans modpart, Mads Bryde Andersen fra Dansk Internet Forum,DIFO, under alle omstændigheder vil prøve at så tvivl om lødigheden af de organisationer, der vælger at støtte DotDK/Afilias.

Ved redaktionens slutning er det ikke lykkedes at få en kommentar fra Mads Bryde Andersen.

Kim Viborg Andersen angiver juridiske spørgsmål som grunden til, at han endnu ikke kan offentlige navnene på de organisationer, der skulle bakke om Dot/DK.

Ifølge udbudsmaterialet for driften af det danske internetdomæne skal vindren af IT og Telestyrelsens udbud kunne dokumentere støtte fra et bredt udsnit af det danske internetsamfund. For at opfylde kravet om bred repræsentation skal der som minimum indsendes støtteerklæringer fra "fire vigtige organisationer" der samlet set både skal repræsentere private brugere, professionelle brugere og internetbranchen - det vil sige leverandører.

Blandt sidstnævnte er en anden vigtig organisation, foreningen DKregistrar, der blev stiftet tidligere i år for at samle branchen. Denne organisation blev så sent som i sidste uge sprængt på netop spørgsmålet om støtten til DotDK/Afilias, og udbryder-organisationen, der har fået navnet Internetbranchens Fælles Organisation, er så sent som i dag blev optaget som medlem af Dansk Internet Forum.

At støtteerklæringen fra DK Registar dermed er blevet så udvandet, at den reelt er uanvendelig, kommer dog ikke til at påvirke det faktum, at DotDK/Afilias har den støtte, man har brug for, hævder Kim Viborg Andersen:

»Vi har rigeligt med støtte-erklæringer fra organisationer, der kan siges at repræsentere bredt - helt som de skal ifølge udbudskravet,« siger Kim Viborg Andersen.

Efter omfattende kritik af organisationens manglende åbenhed har DotDK/Afilias valgt at offentliggøre det specifikke tilbud, som man for flere måneder siden sendte til IT og Telestyrelsen.

I kølvandet på den første udmeldelser i sidste uge har otte firmaer indtil videre forladt DKregistrar. Nu finder nogle af de udmeldte medlemmer sammen i ny forening, der tilsyneladende har større tilslutning end foreningen, de vender ryggen.

Anledningen til den nystiftede forening er den indlysende strid om støtte til enten DotDK eller DIFO/DK Hostmaster. Næstformand i IBFO, Gert Jacobsen, forklarer, at man vil være en kritisk, men konstruktiv medspiller til DK Hostmaster.

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S