Krisen sælger

Salget af forbrugerelektronik er stigende i USA, hvor folk vil underholdes derhjemme, mens krisen kradser.

Mens finansverden brænder et bjerg af penge af i uhyggeligt hurtigt tempo, strømmer amerikanske forbrugere til butikkerne for at købe forbrugerelektronik. Det er især fladskærme, der trækker kunder til, mens spilkonsoller også er mere efterspurgt.

Den amerikanske brancheorganisation Consumer Electronics Association har set på salgstallene, og konstaterer, at amerikanske forbruger i lyset af den økonomiske nedgang nu anvender en større del af deres forbrug til køb af forbrugerelektronik. Det skriver The Boston Globe.

»På trods af tegnene på en økonomisk nedgang, fortsætter købet af forbrugerelektronik med at være højt,« siger brancheorganisationens økonom, Shawn DuBravec, der ifølge avisen fortæller, at forbrugerne køber de dyre hjemme-løsninger som en erstatning for dyrere rejser, og besøg på restauranter og biografture.

Ifølge organisationen steg salget af forbrugerelektronik i august med 1,2 procent i forhold til samme måned sidste år, mens salget af møbler og biler fald med henholdsvis syv og 14 procent. Når julehandlen rammer butikkerne, forventer Consumer Electronics Association, at det vil give endnu mere salg, hvor der vil blive solgt flere tv og spilkonsoller end forrige jul.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job