Acer-topchef: Vi trækker os aldrig fra netbook-markedet

Acer Taiwans topchef Scott Lin slår nu en pæl igennem rygterne om at Acer vil forlade netbook-markedet. Vi kommer til at vækste på netbooks i 2011, siger han.

En historie i amerikanske Computerworld satte spekulationer i gang om, hvorvidt Acer er på vej ud af Netbook-markedet. Det benægtede Acer senere i kortfattet meddelelse.

Nu fastslår Acer Taiwans president Scott Linn overfor taiwanesiske Digtitimes, at Acer aldrig vil forlade kamppladsen om netbook-markedet.

Ifølge Digtimes hævder Acer-tophefen derimod, at Acer vil vokse på Netbooks i 2011, og sælge flere end de omkring 10 millioner netbooks, som producenten solgte i 2010.

Derimod vil Acer trappe antallet af netbook-modeller ned, og fokusere mere på de enkelte modeller fortæller Lin til Digitimes.

 




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere