Dansk Oracle-Sun-sammenlægning ikke præsenteret for medarbejderne

Mens Oracles Larry Ellison bebuder, at Oracles Sun-opkøb skal kickstartes og hurtigt resultere i profit, er de danske medarbejdere endnu ikke blevet orienteret om køreplanen.

Larry Ellison hævder, at Sun allerede fra starten vil lave profit til Oracle efter at EU nu endeligt har godkendt Oracles køb af Sun. Han bebuder samtidig, at der skal satses ved blandt andet at hyre 2.000 nye sælgere, der skal sparke dørene ind hos kunderne.

Men helt præcis hvordan Larry Ellisons vision skal implementeres i Danmark ligger endnu uklart.

»Nu er moderselskaberne lagt sammen i USA, så arbejder vi med, hvordan det kan ske i i Danmark,« siger Thomas Honoré, der er dansk chef for Oracle.

I forbindelse med tidligere Oracle-opkøb er sammenlægningen med Oracle sket i etaper. Ifølge Thomas Honoré er det sandsynligt, at det kommer til at ske på samme måde med Sun-opkøbet. Detaljerne vil han dog ikke ud med.

»Jeg synes det er fair, at vi kommunikerer det til medarbejderne først. Vi begynder nu at kommunikerer til vores medarbejdere, hvad vi forventer at gøre,« siger den danske Oracle-chef.

I samme åndedrag vil Thomas Honoré dog gerne have slået fast, at der ikke er krisestemning over fusionen – snarere tværtimod.

»Grundlæggende er vi er entusiastiske. Og vi glæder os til det. Og medarbejderne glæder sig til at arbejde sammen,« siger Honoré.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S