Comway fik overskud for andet år i træk

Den sjællandske brokervirksomhed Comway Distribution fik et overskud på godt 4,5 millioner efter skat i 2005.

Comvay Distribution har efterhånden 2½ år på bagen, og indtil nu har brokervirksomheden kun leveret positive regnskaber.

Comway Distribution er oprindeligt stiftet af tre tidligere Bluecom-chefer. De valgte at gå deres egne veje efter længere tids uoverenstemmelse med Bluecoms ejer og stifter Jens Fournais.

Peter Garber, Ulrik Bøttner, Ulrik Thalbitzer-Foldskov kommer alle fra Bluecoms salgsafdeling, og det har derfor været naturligt at starte en brokervirksomhed i stil med Bluecom.

»Det er jo ikke en plan i sig selv, at gå efter netop Bluecoms kunder, men vi er i det samme marked, så vi mødes selvfølgelig med dem som med andre konkurrenter,« fortæller en af Ulrik Bøttner, der sammen med Peter Garber og Ulrik Thalbitzer-Foldskov udgør ledelsen i Comway.

Comway fik et overskud i 03-04 på 4,1 millioner kroner, mens overskuddet blev på 4,5 millioner i 2005. Dermed har virksomheden kraftigt forbedret årets resultat. Især da det første regnskabsår løb over 16 måneder.

Comways oplyser ikke omsætningstal, men Ulrik Bøttner afslører dog, at virksomheden ligger langt under de omsætningstal Bluecom præsterer. Bluecom omsatte sidste år for knap 400 millioner kroner.

»Vi har ingen egentlig vækstplan. Så målet for 2006 er det samme som for 2005, men selvfølgelig helst lidt over,« siger Ulrik Bøttner med et grin.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S