IBM samler sine partnerprogrammer

IBM gennemfører i øjeblikket en omfattende forandring af sit partnerprogram. PartnerWorld-programmet har indtil dato bestået af fire ben - Systems and Services, Personal Systems, Software og Developers. Nu samles disse programmer under én hat med fælles medlemsbetingelser.

I stedet for at bygge partnerrelationen op efter det underliggende mønster i IBMs organisation er tanken bag forandringen at indrette sig efter partnernes virkelighed. Derfor vil den fremtidige partnerstøtte blive tilpasset brancheopdelingen hos kunderne. På den måde skal det gøres nemmere for både IBM og partnerne at levere hele løsninger og ikke produkter, som skal kobles sammen fra forskellige hjørner af leverandørens sortiment og ydelser.

Også herhjemme er det nye program ved at blive gennemført, oplyser afdelingsdirektør Thomas Steglich-Andersen.

»Vi går efter at få »one face to the partner« ét samlet IBM-ansigt over for den enkelte partner. Vi indretter os mere efter forhandlernes virkelighed, end efter hvordan IBM selv er organiseret, og det skulle alt sammen blive til gavn for den enkelte partner,« siger han.

Læs detaljerne i næste udgave af CRN, der udkommer på onsdag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere