HP klar med tavle-pc til november

HP præsenterede i går på et pressemøde i Birkerød den nye tavle-pc som næste generations notebook med samme ydelse og funktionalitet som en almindelig notebook-pc, men med penbaseret computing som giver flere anvendelsesmuligheder.

HP forventer at den penbaserede inputmulighed vil gøre den til et anvendeligt værktøj for folk, der sidder i møde, og som ønsker diskret at kommunikere med andre mødedeltagere via e-mail.

På flere punkter ligner en tavle-pc en notebook-pc, da begge understøtter Windows XP Pro, begge har harddisk og TFT-display samt XGA-opløsning. Desuden har begge pc'er integreret trådløst system.

Men til forskel fra notebook'en kan tavle-pc'en benyttes uden keyboard. Som en særlig finesse har tavle-pc'en håndskriftgenkendelse, der gør det muligt at lave bemærkninger direkte i dokumentet. Tavle-pc'en kan skifte fra landscape- til portrait-mode på et øjeblik. Ved hjælp af en dockingstation kan tavle-pc'en også bruges som en desktop pc.

Prisen forventes at ligge i omegnen af 15-18.000 kr. eksklusive moms. Tavle-pc'en frigives til november.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job