Kunøe lukker Columbus i Tyskland

Ib Kunøe bliver ny bestyrelsesformand for Columbus i dag på en ekstraordinær generalforsamling. Samtidig har ledelsen besluttet at lukke Columbus tabsgivende tyske datterselskab, hedder det i en fondbørsmeddelelse i dag. Forventning til resultatet fastholdes.

Ib Kunøe forventes at tage direktør Claus Hougesen fra Topnordic ind i bestyrelsen. Michael Gaardboe, der er stifter af Columbus, fortsætter i bestyrelsen som næstformand.

"Jeg er meget stolt over denne sammensætning af bestyrelsen, der vil sikre et fortsat engageret samarbejde i ledelsen med forstærket fokus på opbygning og udvikling af Columbus IT Partners forretning.", siger Ib Kunøe i fondsbørsmeddelelsen.

Om lukningen af det tyske datterselskab siger bestyrelsesmedlem, advokat Niels Heering:

"Ledelsen har besluttet at lukke datterselskabet Columbus IT Partner Deutschland, idet datterselskabet i en årrække har leveret utilfredsstillende resultater. Selskabet er samtidig involveret i en række retssager der, på trods af talrige forligsforsøg, har haft og fortsat har en betydelig negativ indvirkning på selskabets drift. Til trods for markante tiltag for forbedring af driften har ledelsen nu vurderet, at risici forbundet med datterselskabet ikke kan retfærdiggøre fortsat restrukturering og tilførsel af kapital. Koncernen vil fortsat servicere kunder på det tyske marked via andre datterselskaber."

Ifølge fondsbørmeddelelsen vil lukningen af Tyskland påvirke koncernens egenkapital negativt med tre millioner kroner. Omsætningsforventningerne for 2005 sænkes samtidig til 615- 625 millioner kroner, mens resultatet fortsat forventes at blive på mellem 20 og 30 millioner kroner efter skat. EBITDA forventes at blive 35-40 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere