Nu skal netværkene optimeres

Optimering af eksisterende netværk og fokus på pris - sådan er netværksforhandlernes vilkår lige nu, viser en ny undersøgelse.

Salget af netværkshardware og -software ligger højere nu, end det gjorde på samme tidspunkt sidste år. Det mener et lille flertal af deltagerne i en ny undersøgelse foretaget af CRN. Men det ændrer ikke ved, at virkeligheden på netværksmarkedet ser anderledes ud i dag, end den gjorde for blot et par år siden.

Undersøgelsen viser nemlig også, at etablering af nye netværk ikke længere er så lovende en forretning. Kun 11 procent af deltagerne i undersøgelsen angiver, at etablering af nye netværk er netværksforhandlernes kraftigste vækstområde de kommende to år.

Nu handler det derimod om optimering af eksisterende netværk. 30 procent af deltagerne mener, at netop dette felt er det stærkeste vækstområde. Men også service og support ligger højt med 19 procent tilhængere.

Prisen igen
Heller ikke det rene salg af hardware og software scorer særlig højt hos undersøgelsens deltagere.
Kundernes fokus på optimering understreges af en anden del af undersøgelsen. Deltagerne skulle forholde sig til fem udsagn og angive det udsagn, som de hver især var mest enig i.

Tredjemest tilslutning var der til udsagnet »Kunderne har større fokus på netværkets ydelse« - 20 procent. Det var kun 2 procent efter den sædvanlige vinder »Kunderne har større fokus på pris ved nyindkøb«.

Det betyder dog ikke, at interessen for nye, innovative løsninger er forduftet sammen med IT-boblen. Næstflest deltagere, 21 procent, angiver, at de er mest enige i udsagnet »Kunderne er meget interesseret i nye netværksteknologier«.

Se dagens udgave af CRN for flere tal.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S