Dustin giver grønt lys for aggressiv Computerstore

Computerstore vil fordoble sælgerstyrken i løbet af de næste otte måneder. De skal skubbe erhvervskunder ind i onlinebutikken. Direktør overvejer at gå ind på privatmarkedet.

Få dage efter svenske Dustin købte sig ind i Computerstore, melder Computerstores direktør Lars Bräuner, at han vil tage markedsandele fra konkurrenterne. Om tre uger starter 14 nye account managere hos Computerstore. Dermed kommer antallet op på 70 hoveder. I løbet af de næste otte måneder skal tallet vokse til 100. Det er næsten en fordobling på otte måneder.

Computerstores planer står på salg, der skal skaffe større omsætning. I de næste 12 måneder er der ikke udsigt til opkøb af konkurrenter på det danske marked.

»For det danske marked skal der være organisk vækst. Der er ikke yderligere opkøb i kikkerten,« siger Lars Bräuner, Computerstore.

Hvis han kan bestemme, vil væksten gå ud over konkurrenterne, der efter Lars Bräuners udsagn har det skidt og får det endnu værre fremover. De skal nu skal afgive markedsandele til Computerstore.

»Vores konkurrenter er pressede og har underskud. Vi tager 20 procents vækst på et marked, der kun vokser tre-fem procent.«

Hidtil har Computerstore satset på at skubbe erhvervskunderne ind i webbutikken. Hvor Dustin bruger en forbrugerstrategi, hvor kataloger og webbutikken skal trække kunder til, vil Computerstore blive ved med at få kunder ved hjælp af account managere, der giver en udstrakt service til kunderne.

Men strategien kan ændre sig. Med Dustin i ryggen overvejer Lars Bräuner nu at gå ind på privatmarkedet. Han nævner specifikt, at shg.dk vil opleve et pres. De to virksomheder ligger ligger bogstavlig talt på hver sin side af Michael Drewsens Vej i Århus med kun 78 meter i mellem dem. Hvis kursskiftet bliver en realitet, vil det være startskuddet til en gadekrig i Århus.

»I løbet af det næste halve års tid, vil vi overveje, om vi vil skal lave en webbutik, der henvender sig til private. Med en meget store indkøbsvolumen i ryggen, vil vi blive en voldsom konkurrent til shg.dk,« siger Lars Braüner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS