Internet-jobannoncer er fup

Mange af de ledige stillinger, som annonceres i nettets jobdatabaser, eksisterer slet ikke.

Selvom virksomheder annoncerer efter medarbejdere på nettet er det slet ikke sikkert, at de rent faktisk har ledige stillinger. Ofte er det virksomheders ønske om at fremstå dynamiske, der får dem til at placere jobannoncer på nettet - og de ledige får en lang næse, når de søger stillingerne. Det skriver Industriens Dagblad - Idag.

»Virksomheder, der annoncerer efter nye medarbejdere, har ofte ganske andre dagsordener end bare at finde nogen at ansætte. Det rammer de arbejdssøgende, der svarer på annoncer, der langt fra altid dækker over et reelt job,« siger Ulrik S. Brix, der er ErhvervsPhD ved Center for Ledelse og forsker i E-rekruttering.

En del af problemet skyldes, at virksomhederne ikke får fjernet jobannoncerne, når først stillingerne er besat. I den offentlige job-database Jobnet.dk har man netop nedsat den periode, som en annonce normalt kan ligge i fra otte til fem uger.

Hos fagforeningen Dansk Metal kender man problemet med annoncer, der lover mere end firmaet kan holde.

»De meldinger, vi får fra vores medlemmer, tyder på, at nogle virksomheder ikke har den etik, man kunne forvente, når de annoncerer efter medarbejdere på internettets jobdatabaser,« siger Torben Poulsen, hovedkasserer i Dansk Metal, til Industriens Dagblad.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS