Media Markt vil til Norge

Ifølge det tyske medie Lebensmittel Zeitung vil Media Markt åbne butikker i Norge i 2012.

Ved et nyligt analytikertræf i Barcelona lod den nye direktør for Media-Saturn, Horst Norberg, det lyde, at Media Markt vil åbne butikker i Norge i 2012. Det skriver tyske Lebensmittel Zeitung.

Den tyske elektronikgigant, der har butikker over det meste af Europa, har netop skiftet ledelse. Med Horst Norberg i spidsen skal den nye ledelse revitalisere Media Markt og Saturn-kæderne. Udover at åbne på nye markeder vil Media Markt også forstærke deres indsats på det såkaldte modne marked, herunder hjemmebanan Tyskland. Det er i denne sammenhæng, at Horst Norberg på analytiker-konferencen i Barcelona skulle have nævnt, at Media Markt vil åbne den første butik i Norge i 2012.

Media Markt er allerede etableret i Sverige, mens der endnu ikke ligger planer for indtræden på det danske marked.

Da Media Markt i 2006 åbnede den første svenske butik fortalte kilder internt hos Media Markt til CRN, at Danmark også var i Media Markts kikkert. Siden er snakken om Danmark dog fuldstændig forstummet.

Andre kilder antyder, at der måske ligger mere bag den historie. Det er en kendsgerning, at omtrent samtidig med, at Media Markt gik ind i Sverige, købte Elgiganten 40 procent af danske F-Group, som mange ellers så som et oplagt opkøbsmål for den tyske elektronikkæde.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere