KMD lander aftale med dyne-larsen

Dyne-Larsen har netop hyret KMD som outsourcing-partner af Jysk Nordics it-systemer.

I praksis drejer aftalen sig om driften af JYSKs forretningssystemer, der håndterer alt fra indkøb til butikkernes kasseapparater i Jysk Nordic.

JYSK Nordic omfatter JYSK-selskaberne i Danmark, Sverige, Norge, Finland, Polen, Tjekkiet og Ungarn

»Et stort net af butikker herhjemme og i udlandet er afhængige af solide it-løsninger. Derfor har vi valgt at satse på en stærk og kompetent leverandør, der kan sikre kvalitet og effektivitet i vores it-infrastruktur. Valget er faldet på KMD, der matcher vores krav og forventninger til fulde,« siger JYSKs administrerende direktør Jan Bøgh.

KMD A/S vandt et udbud på et tocifret millionbeløb hos JYSK Nordic, som netop har afsluttet en omfattende udbudsrunde på outsourcing af virksomhedens it-infrastruktur, herunder blandt andet virksomhedens SAP-system og driften af salgssystemet.

»Sammen med eksisterende aftaler med for eksempel Q8 og Louis Poulsen er denne aftale med til for alvor at sætte KMD på landkortet inden for outsourcing og SAP hosting,« fortæller Lars Monrad-Gylling, administrerende direktør i KMD.

Det kommunalt ejede KMD, tidligere Kommunedata, vandt ordren foran IBM, Siemens Business Solutions og CSC, som alle bød på opgaven. Aftalen mellem JYSK og KMD A/S løber over 5 år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job