Ejere og venner deler rovet efter Bridema

Brian Duelund og Dean Nielsen køber sammen med venner varelageret til under halv pris. Skat får ingenting.

Skat blev taberen, da de for tre uger siden indgav konkursbegæring mod brokervirksomheden Bridema. De får ingenting. Næsten alle aktiver er pantsat. Resten skal gå til at betale lønninger.

I en konkursredegørelse til Sø- og Handelsretten, som CRN har fået aktindsigt i, fremgår det, at Bridema kreditorer har sikret sig godt mod konkurs. Når fire millioner kroner er betalt i løn til de nu fyrede ansatte vil der være 16 millioner kroner tilbage til kreditorerne. Forrest i rækken til firmaets værdier er de kreditorer, der har pant i varelager og kundetilgodehavender. Bridema har pantsat aktiver for i alt 15,8 millioner kroner, især til bankforbindelsen Nordea. Herefter er der 200.00 kroner til at dække resten af gælden. Den største kreditor, Skat har 24 millioner kroner til gode. Penge som Skat nu kan skyde en hvid pind efter.

I konkursredegørelsen står der, at »det [er ] for nærværende usandsynligt, at der bliver dækning til simple krav.«

Derimod regner ejerne med selv at tjene på konkursen. Gennem sit selskab, Brian ApS har Brian Nielsen sammen med Dean Nielsen og en kreds af venner og familie købt hele varelageret. Varelageret er bogført til 11 millioner kroner. Efter fradrag for defekte og forældede varer har kurator anslået værdien til under det halve, fem millioner kroner.

Hverken Bridema eller Kammeradvokaten, der som kurator står for at sælge varelageret, vil oplyse hvilken pris konkurslageret er solgt til. Men Brian Duelund oplyser, at en fjerdedel af varelageret allerede er solgt videre for 2-3 millioner kroner. Hvis konkurslageret er solgt til vurderingsprisen og får Bridemaejerne solgt resten til samme prisniveau vil det give ejere og deres investorer en fortjeneste på 5 millioner kroner.

Banedanmark

Systemudvikler (frontend)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Nordjylland

Supporters A/S

It-driftskonsulent på Sjælland

Region Sjælland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S