Hands: KMD og TDC-aftaler kan blive til flere

Direktør for Hands Danmark, Ole Wamsler, ser en fremtid i at lave flere aftaler, som den netop indgåede aftale med Kommunedata (KMD), hvor et nyt selskab, med KMD som storaktionær, driver et forretningsområde.

Før udskilningen af Navision Stat til et selvstændigt selskab med KMD som 75 procent ejer og Hands med 25 procent, har Hands tidligere lavet en lignende aftale med TDC, hvor det var Hands ASP-løsninger, der blev flyttet over i et fælles Hands og TDC-selskab.

Direktør for Hands Danmark, Ole Wamsler, ser en fremtid i at lave flere aftaler, som den netop indgåede aftale med Kommunedata (KMD), hvor et nyt selskab, med KMD som storaktionær, driver et forretningsområde.

Før udskilningen af Navision Stat til et selvstændigt selskab med KMD som 75 procent ejer og Hands med 25 procent, har Hands tidligere lavet en lignende aftale med TDC, hvor det var Hands ASP-løsninger, der blev flyttet over i et fælles Hands og TDC-selskab.

»Jeg tror meget på den slags løsninger her. Jeg kan også godt se andre løsninger indenfor Hands, hvor vi vil kunne lave lignende aftaler med store spillere, som har styrke og kompetence indenfor området,« siger Ole Wamsler, der er direktør for Hands i Danmark.

Derfor vil Ole Wamsler heller gå med til at kalde aftalen med KMD for et udsalg af Hands kronjuveler.

»Hvis det havde været rent udsalg, så ville KMD jo have købt det hele. Man skal også se på, at vi her fået 15 millioner norske kroner for de 75 procent, som KMD ejer af den nye joint-venture, som består af et team på 25 mand. Det er meget godt i forhold til at hele Hands børsværdi er på 40 millioner kroner«, slår Wamsler fast.

Frem for et udsalg ser Ole Wamsler i stedet joint-venturen, som en metode til at cementere Hands position indenfor de forskellige områder.

»Det er en helt ny måde at tænke på. TDC og KMD ville jo heller ikke være gået ind på disse joint-ventures med mindre de også kan se perspektiver i det,« mener Wamsler.

Netop fordi Ole Wamsler tror meget på konceptet med joint-ventures med stærke partnere, arbejder han på at lave lignende aftaler med andre dele af Hands produktportefølje.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job