Forhandlere savner støtte fra Acer

Acer under kritik fra mindre forhandlere, der beskylder producenten for manglende opbakning.

De mindre Acer-forhandlere i Danmark klager over, at de siden juletid har måttet undvære den salgsstøtte, som de har været vant til. Det betyder, at de har svært ved at få svar fra producenten, når der skal laves særlige tilbud til kunderne.

»Det giver os en masse problemer, at Acers forhandlersupport har været så mangelfuld, og at vi må undvære vores kontaktpersoner hos Acer. Det virker som om, de har tabt gejsten,« siger diretør Lars Rasmussen fra CBC-forhandleren LB Erhverv/LB Datatek i Fredericia.

Han sælger hovedsagelig Acer, men siden producenten i efteråret slækkede sit fokus på hans forretning, er det HP-salget, der vokser mest hos ham.

»Jeg vil hellere sælge HP og Lenovo,« siger Lars Rasmussen.

Acer har i efteråret centraliseret sin nordiske organisation, så en del af Acers arbejde overfor blandt andet forhandlere nu er placeret i Stockholm. Samtidig har Acer på nordisk plan oprustet indsatsen overfor retailmarkedet og har i februar ansat HP’s tidligere consumerchef Peter Kristensen som nordisk salgschef med ansvar for salg til de store detailhandelskæder.

Kontor Syds afdelingsleder Lars Holm føler ikke, at det er retailkæderne, der har taget Acers opmærksomhed fra ham, men han mærker også at Acer har fjernet sig fra det salg, som han står for.

»Før var Acer rimeligt fremme i skoene, men nu lider vi under at Acer har mistet deres opmærksomhed på os,« siger Lars Holm.

Lars Holm betegner Acer som Kontor Syds største detailmærke med over 1.000 solgte maskiner hvert år. Derfor vil han ikke droppe Acer, uanset at andre producenter er begyndt at charme sig ind på Kontor Syd.

»Der skal virkelig noget til, før vi opgiver Acer, men vi kigger da lidt til de andre mærker,« siger han.

Han rangerede tidligere producenten blandt sine tre bedste leverandører, men efter at kontakten er kølnet, er hans anseelse for Acer faldet, og det skaber frustration i Kontor Syd’s it-salg.

»Det er noget, vi snakker en del om, for det irriterer os lidt,« siger han.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS