CBC opgiver Navision-paraply

Den frivillige forhandlerkæde CBC har droppet planerne om at lave en redningskonstruktion for medlemmer, der er for små til at blive Navision-partnere.

»Behovet er simpelthen ikke stort nok. Det drejer sig kun om et par stykker, og de kan dække sig ind med samarbejdsaftaler,« siger CBC-kædens direktør, Peder Hvejsel.

Tidligere har Peder Hvejsel ellers proklameret, at CBC-kæden ville lave en Navision-redningsparaply for betrængte medlemmer.

Peder Hvejsel oplyser nu, at han oprindelig troede, at flere af hans medlemmer ville blive fanget på det forkerte ben af Navisions partneropstramning. Men det har ikke været tilfældet.

»De medlemmer, som er afhængige af Navision i deres daglige forretning, vælger alle certificeringsvejen. Der er mange som kun sælger Concorde Light, men den kan man købe gennem distributører. Det betyder, at kun et par stykker kan komme i klemme,« siger Peder Hvejsel.

Når han ikke vil ud at slå på den store tromme, skyldes det også at han vurderer, at det ikke kan betale sig, når det kun drejer sig om få medlemmer.

»De er alligevel ikke afhængige af Navision. Desuden dækker vi dem ind via samarbejdsaftaler,« fastslår Hvejsel.

Mere om sagen i det nye nummer af Computer reseller News, der udkommer i dag.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect