Office Line får fremgang efter oprydning

(2002-08-16) Med et underskud på 1,3 millioner kroner i første halvår er det meget tvivlsomt, om Office Line i Danmark kommer ud med et plus eller bare løber rundt i år. Men trenden er positiv fra 1. til 2. kvartal.

»Vi ryddede op i 1. kvartal, og nu synes jeg vi kommer rigtig fornuftig ud af 2. kvartal«, siger Per Søgaard, der er direktør for Office Line i Danmark med henvisning til det beskedne underskud på knap 40.000 kroner i 2. kvartal.

På trods af den positive trend i resultatet regner Per Søgaard ikke med at det store underskud fra 1. kvartal på næsten 1,3 millioner kroner bliver hentet i andet halvår.

»Hvis vi skal komme ud med et positivt resultat for hele året, skal vi have et endda rigtig godt 4. kvartal. Det tvivler jeg helt ærligt på«, erkender Søgaard.

Det forbedrede resultat er da også et udtryk for at Office Line i Danmark er blevet trimmet til det lave aktivitetsniveau.

»Vi regner ikke med en forbedring i markedet. Det har vi tilpasset vores organisation til. Selvfølgelig sådan, at vi kan håndtere et opsving, hvis det skulle komme«, konstaterer Søgaard.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S