Hos Forbrugerrådet oplever man et stigende antal klager over supermarkeder og andre ikke-specialiserede forretninger, som sælger forbrugerelektronik.
Efterhånden som elektroniske forbrugsvarer er blevet en del af danskernes dagligdag, er der blevet stadig flere udbydere af forbrugerelektronik. Det er med til at give større konkurrence og presse priserne på markedet.
Men det betyder også, at salget af kompliceret elektronisk udstyr bliver flyttet fra specialforretninger med indgående kendskab til produktet til virksomheder, der ikke nødvendigvis har den samme viden og indsigt i produkterne. Og mange af sælgerne har tilsyneladende ikke styr på købeloven for denne type varer.
Forbrugerrådet reagerer på en aktuel sag om discountkæden Aldi, der har afvist kunder, som har afleveret deres defekte computer til reparation. Aldi har henvist kunderne til producenten Medion. Men den går ikke.
»Man kan ikke tørre ansvaret af på producenten« siger Tina Dhanda, jurist i Forbrugerrådet. Hun fortæller at forretninger som Aldi har pligt til at modtage defekte varer og enten ombytte varen, få den repareret eller refundere købsprisen alt afhængig af situationen.
Men det er ikke kun supermarkederne, der har problemer med at overholde reglerne. Det samme gælder virksomheder, der sælger over nettet.
»Hvis en hjemmeside henvender sig direkte til de danske forbrugere, skal firmaet overholde den danske lovgivning, selvom de måske fysisk er placeret i Tyskland. Det betyder bl.a., at forbrugerne har krav på, at de kan indlevere en vare, der er gået i stykker, samme sted som den er købt,« siger Tina Dhanda.