Accenture i ny norsk fiasko

Accenture vandt i slutningen af 2005 en udbudskonkurrence hos norske Lånekassen til udvikling af nye kommunikationssystemer. Men Accentures endelige bud på løsningen overskred budgetrammen, og Lånekassen har nu smidt Accenture på porten.

I marts måned afbrød Tele2 samarbejdet med Accenture efter et forløb, hvor Tele2 følte, at nye ekstraregninger hele tiden dukkede op fra Accenture. Nu har norske Lånekassen, der er en pendant til den danske SU-styrelse, også vist Accenture vintervejen, efter at Accenture har brudt betingelserne for et vundet udbud.

Accentures ramme for udvikling af systemerne lå på 150 millioner norske kroner. Men efter at have arbejdet på en plan i flere måneder fremlagde Accenture en plan, som overkred den ramme. Ifølge Lånekassen var rammen kendt af Accenture, hvorfor Lånekassen nu har valgt at afbryde samarbejdet.

»Løsningsforslaget som blev udarbejdet i designfasen lader sig ikke realisere inden for omkostningsrammen. Lånekassen har derfor ingen mulighed for at gå videre med Accenture. Lånekassen ser nu på andre muligheder,« udtaler Lånekassens direktør Bertil Tiusanen til Dagensit.no.

I Danmark har Accenture også trukket en del negativ omtale. Københavns Kommune smed sidste år konsulenthuset på porten efter et langt forløb med en mislykket implemtering af kommunens lønsystem.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S