Accenture i ny norsk fiasko

Accenture vandt i slutningen af 2005 en udbudskonkurrence hos norske Lånekassen til udvikling af nye kommunikationssystemer. Men Accentures endelige bud på løsningen overskred budgetrammen, og Lånekassen har nu smidt Accenture på porten.

I marts måned afbrød Tele2 samarbejdet med Accenture efter et forløb, hvor Tele2 følte, at nye ekstraregninger hele tiden dukkede op fra Accenture. Nu har norske Lånekassen, der er en pendant til den danske SU-styrelse, også vist Accenture vintervejen, efter at Accenture har brudt betingelserne for et vundet udbud.

Accentures ramme for udvikling af systemerne lå på 150 millioner norske kroner. Men efter at have arbejdet på en plan i flere måneder fremlagde Accenture en plan, som overkred den ramme. Ifølge Lånekassen var rammen kendt af Accenture, hvorfor Lånekassen nu har valgt at afbryde samarbejdet.

»Løsningsforslaget som blev udarbejdet i designfasen lader sig ikke realisere inden for omkostningsrammen. Lånekassen har derfor ingen mulighed for at gå videre med Accenture. Lånekassen ser nu på andre muligheder,« udtaler Lånekassens direktør Bertil Tiusanen til Dagensit.no.

I Danmark har Accenture også trukket en del negativ omtale. Københavns Kommune smed sidste år konsulenthuset på porten efter et langt forløb med en mislykket implemtering af kommunens lønsystem.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere