Artikel top billede

Ateas svenske rivaler skåler i champagne

Ateas køb af svenske Benzler i sidste uge får konkurrenterne i det vestlige Sverige til at juble i håb om, at det baner vej for dem.

»Det er det, vi længe har håbet på.« Sådan lyder ordene fra Ateas svenske konkurrent, Caperio, efter at Atea i sidste uge annoncerede købet af den svenske it-virksomhed Benzler.

Ifølge Caperios direktør Christer Haglund fejrede virksomhedens mandskab meldingen med champagne i glæde over at være kommet af med den hårde konkurrent Benzler.

»Vores hårdeste konkurrent i det vestlige Sverige har været Benzler. De har altid leveret kvalitet og er blevet opfattet som stabile af kunden. Nu bliver de bare den ottende kultur i rækken. Det er meget sandsynligt, at der er medarbejdere, der ikke længere vil synes, at det er sjovt at gå på arbejde,« siger Christer Haglund til den svenske netavis, it24.

Med den ottende kultur i rækken hentyder han til, at Atea gennem de seneste år har været igennem en heftig opkøbsjagt i det svenske.

»Det er otte kulturer, der skal køres sammen på en række år. Mens Benzler var en stabil og solid Göteborg-virksomhed, har Atea i Göteborg en temmelig løs identitet. Nu hvor Benzler er købt, bliver vi helt klart nummer to i Göteborg,« fortæller Christer Haglund.

Også hos konkurrenten Office It Partner forventer man at høste fordele af Ateas opkøb.

»Vi har haft en god fremgang i Göteborg. Vi er 20 ansatte i dag, og vi har brug for at rekruttere. Typisk sker der lidt rokering i personalet i sådanne situationer, og det bliver spændende at se, hvordan det udfolder sig,« siger Office It Partners direktør Mia Irborg.

Hos Dustin, der er en anden af Ateas konkurrenter på det svenske marked, er der ligeledes optimisme at spore omkring mulighederne i forbindelse med Ateas opkøb.

»Jeg har stor respekt for Atea som virksomhed, og jeg har stor respekt for de fusionerede virksomheder. Men det kræver en hel del, og nogen gange er det bedre at vokse organisk. Jeg ønsker dem held og lykke,« lyder det fra Dustins koncernchef.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere