Artikel top billede

Tre fotodistributører går sammen

Danske Westheimer, norske Aronsen og svenske Focus Trading går sammen for at danne Nordens største fotodistributør.

Tre nationale fotodistributører går sammen på det nordiske marked for at stå samlet overfor deres leverandører. Det er danske Westheimer, norske Aronsen og svenske Focus Trading, der fremover vil være fusioneret under navnet Focus Trading.

»Vi er tre virksomheder i tre lande som har haft et tæt samarbejde i næsten 20 år. Ved årsskiftet går vi sammen og danner et stærkt fælles selskab”, fortæller Thomas Wernbo, som bliver administrerende direktør for Focus Nordic.

Samlingen sker ved årsskiftet og det nye selskabs hovedkvarter bliver placeret i Partille lige uden for Gøteborg. I fusionen indgår også det finske selskab Focus Imaging Nordic, som de tre selskaber ejer i fællesskab.

Thomas Wernbo forklarer, at sammenlægningen blandt andet er en konsekvens af, at mange af de tre distributørers leverandører ser Norden som et marked, og at det med fusionen bliver det lettere at lave forretning med det nye selskab.

»Hver for sig er de fusionerende selskaber førende inden for distribution af fotoudstyr i deres respektive lande, men eftersom flere af vore kunder allerede er aktive på hele det nordiske marked, kan vi igennem et fælles selskab give dem bedre og mere koordineret service i hele Norden,« fortæller Thomas Wernbo.

Focus Nordic vil få en forventet årlig omsætning på en halv milliard danske kroner, og Thomas Wernbo bemærker, at Focus Nordic bliver den største kunde hos mange leverandører i Europa. Fusionen. Og det vil give mærkbare fordele i form af store, koordinerede indkøb.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere