Avaya og Swedia Networks indgår samarbejde

Swedia Networks går tættere på it-branchen med ny Avaya-aftale - der skaber en front mod Cisco i det høje IP-telefoni-marked

Partnerskab med IP-telefoni-leverandøren Avaya bringer telespilleren Swedia Networks tættere på it-kanalen. For Avaya er Swedia Networks et gennembrud i kampen om at komme ind i den høje ende af markedet.
»Vi er kommet meget tæt på vores mål om at få 2- 3 spillere i den høje ende af markedet som partnere. Og jeg må sige at Swedia Networks har grebet det hårdt an. De har sendt otte teknikere her fra start,« fortæller Avayas danske countrymanager Bent Vindmar.
Hos Swedia Networks er direktør Claus Falk også ganske godt tilfreds med aftalen, fordi den giver selskabet en mulighed for at sælge konvergensløsninger

»Vi ser at it og tele smelter sammen. Og lige nøjagtig Avayas produkter udfylder hullet - de er limen mellem tele- og it-verdenen,« lyder det fra en tilfreds Claus Falk.
Telerådgiveren Jesper Haumann fra Devoteam Fischer & Lorenz ser også rigtig gode takter i aftalen mellem Swedia Networks og Avaya.
»For Avaya er det godt, at selskabet har fået et alternativ til Netkoncept. Det gør Avayas løsninger til et reelt alternativ til Cisco, som sidder tungt på det danske marked,« siger Haumann.
Han peger på at timingen af aftalen også er god, fordi mange telefonsystemer - efter en pause siden år 2000 - nu står for tur til at blive udskiftet med IP-telefoni-løsninger.
Det er direkte i tråd med Claus Falks forventninger.
»Efter at mange investerede i nye produkter op til år 2000 faldt investeringerne. Men nu er mange af disse produkter nået til end-of-life, og vi ved at mange af vores kunder skal ud og købe nye løsninger. Vi laver allerede en del konvergensløsninger. Derfor er det bekvemt for os at have en fleksibel platform, som Avayas,« siger Falk.

Han ser det ikke som noget problem, at Swedia Networks ved at tlbyde ip-løsninger fra Avaya i højere grad kommer i konkurrence med den traditionelle it-kanal:
»Jeg tror vi kan tilbyde noget som it-kanalen ikke kan. Vi kommer fra en ægte 24/7-verden. Hvor vi snakker om 24 timer i døgnet alle ugens syv dage hele året rundt. I vores verden er 99 procents oppetid for lidt. Telefoni er jo I modsætning til it ægte realtid,« siger Falk.

Han ser dog ikke Swedia Networks kaste sig over alle it-produker.
»Vi skal ind og konkurrere med it-forhandlerne på grænseområdet mellem it og tele. Men vi skal ikke ind og være it-forhandler. I stedet søger vi her partnerskaber med traditionelle it-virksomheder,« understreger han.

Både Avaya og Swedia Networks har deres rødder i televerdenen. Avaya er skilt ud fra Lucent, der oprindeligt var en de af AT&T.Avayas rødder går således tilbage til telefonens opfindelse.
Swedia Networks rødder går måske ikke helt så langt tilbage. Selskabet blev i 1998 skilt ud fra det svenske teleselskab Telia. I dag har Swedia Networks mange store kunder og driver blandt andet Sonofons danske net.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job