Mermaid Technology køber svensk konkurrent

Norden Media Solutions bliver første skridt ind i Sverige for Mermaid Technology, der nu retter blikket mod Finland og Tyskland.

Mermaid Technology har fra nytår overtaget alle aktier i det svenske selskab Norden Media Solutions AB. Mermaid Technology har hidtil ikke været i Sverige, og med opkøbet kommer selskabet dermed ind på det svenske marked.

Fremover retter selskabet blikket mod flere lande i søgen efter vækst.

»Mermaid Technology underbygger således sin position som den absolut ledende virksomhed indenfor Dynamisk Digital Skiltning i Skandinavien og har derved et meget solidt fundament for den videre planlagte ekspansion i henholdsvis Finland og Tyskland,« skriver selskabet i en børsmeddelelse.

Media Solutions forventer at få en omsætning på 11 millioner kroner i 2009 og har otte ansatte på adresser i Stockholm og Vesterås og er blandt andet leverandør til Burger King. Det svenske selskab er som Mermaid Technology leverandør indenfor dynamisk digital skiltning, men med en relativ begrænset indholdsproduktion. Med salget af selskabet til Mermaid Technology skal produktion af billedindhold til visning på skærmene fremover være et fokusområde for det svenske selskab.

Den ene af Norden Media Solutions to aktionærer Fredrik Skoglund fortsætter i selskabet som både medarbejder og aktionær, mens den anden aktionær Investeringsselskabet AB Arvid Svensson, bliver aktionær i Mermaid Technology.

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet