Mermaid Technology køber svensk konkurrent

Norden Media Solutions bliver første skridt ind i Sverige for Mermaid Technology, der nu retter blikket mod Finland og Tyskland.

Mermaid Technology har fra nytår overtaget alle aktier i det svenske selskab Norden Media Solutions AB. Mermaid Technology har hidtil ikke været i Sverige, og med opkøbet kommer selskabet dermed ind på det svenske marked.

Fremover retter selskabet blikket mod flere lande i søgen efter vækst.

»Mermaid Technology underbygger således sin position som den absolut ledende virksomhed indenfor Dynamisk Digital Skiltning i Skandinavien og har derved et meget solidt fundament for den videre planlagte ekspansion i henholdsvis Finland og Tyskland,« skriver selskabet i en børsmeddelelse.

Media Solutions forventer at få en omsætning på 11 millioner kroner i 2009 og har otte ansatte på adresser i Stockholm og Vesterås og er blandt andet leverandør til Burger King. Det svenske selskab er som Mermaid Technology leverandør indenfor dynamisk digital skiltning, men med en relativ begrænset indholdsproduktion. Med salget af selskabet til Mermaid Technology skal produktion af billedindhold til visning på skærmene fremover være et fokusområde for det svenske selskab.

Den ene af Norden Media Solutions to aktionærer Fredrik Skoglund fortsætter i selskabet som både medarbejder og aktionær, mens den anden aktionær Investeringsselskabet AB Arvid Svensson, bliver aktionær i Mermaid Technology.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere