CSC slæber Prosa i arbejdsretten

44 ud af 49 medarbejdere, der har varslet strejke kan ikke er dækket af en fredsaftale, hævder CSC.

Nu skal arbejdsretten afgøre, om Prosas varslede strejke hos CSC er lovlig.

Parterne i den igangværende konflikt mellem CSC og Prosa skal mødes i morgen i Arbejdsretten, erfarer ComON. Det er CSC, der har indbragt sagen om strejkende Prosa-medlemmer for retten.

Som reaktion på CSCs lockout – altså hjemsendelse - af 120 Prosa-medlemmer, varslede Prosa i sidste uge, at 49 CSC-ansatte vil gå i strejke fra den 28. februar.

Målet var, sagde Prosa dengang, at CSCs kunder skulle rammes hårdt.

Men strejken kommer til at ramme for hårdt, mener CSC.

Mange af de strejkeramte jobs er nemlig relateret til it-drift. Dermed er de omfattet af en fredsaftale tidligere indgået mellem parterne – en aftale, som netop skal sikre at vigtige samfundsmæssige funktioner ikke bliver sat i stå.

Specifikt hedder det i fredsaftalen, at medarbejdere beskæftiget med nødvendig vedligeholdelse og drift af kørende systemer ikke kan omfattes af en arbejdskonflikt.

CSC gør ifølge en skriftlig kommentar  gældende, at 44 af de varslede 49 medarbejdere ikke kan omfattes af strejken, da de er beskæftigede med opgaver, der er dækket af den indgåede fredsaftale.

Prosa opsagde i mandags fredsaftalen med virkning fra 1. juni i år. Efter denne opsigelse vil Prosa sende yderligere 400 CSC-ansatte – primært driftsfolk - ud i storkonflikt, hvis ikke parterne inden da har fundet sammen ved forhandlingsbordet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job