Flest musesmerter i det offentlige

De offentlige arbejdspladser er dårligere end de private til at forebygge musesmerter, ifølge ny undersøgelse.

En ny undersøgelse fra Userneeds fortæller, at der er forskel på, hvordan musesmerter håndteres i det offentlige og den private sektor. De private arbejdspladser er både bedre til at tilbyde rådgivning om korrekt arbejdsstilling og stille ergonomisk udstyr til rådighed.

I det offentlige mener 30 pct. af medarbejderne, at ledelsen intet gør for at forebygge musesmerter, sammenlignet med 22 pct. i den private sektor. Og kun 33 pct. af de offentligt ansatte har fået professionel rådgivning om indretning af arbejdspladsen, mod 41 pct. af de privatansatte.

Ifølge en ekspert i ergonomi på arbejdspladsen har halvdelen af de danskere der til dagligt arbejder ved en computer oplevet musesmerter.

”Stadig flere medarbejdere i både det offentlige og private har ekstremt stillesiddende jobs, hvor de sidder foran en skærm og laver monotone bevægelser fra morgen til aften. Det kan resultere i gener som dårlig ryg eller musesmerter. I starten kan du måske dæmpe smerten i armen med en Ipren, men hvis ikke man gør noget grundlæggende ved problemet, kan det i værste fald ende med en langtidssygemelding,” siger fysioterapeut Thomas Höfelsauer.

Ifølge undersøgelsen har op mod hver femte medarbejder med musesmerter i perioder har måttet arbejde langsommere.

”Man kan komme rigtig langt ved at variere sin arbejdsstilling, bruge genvejtaster og vælge en ergonomisk mus. Det er desværre bare langt fra alle medarbejdere og arbejdspladser, der er klar over det,” siger Thomas Höfelsauer.

Han har ti gode råd for at forebygge musesmerter:

1) Lyt til din krop

2) Skift arbejdsstilling

3) Ret ryggen, også når du sidder på din stol

4) Brug genvejstaster

5) Giv plads til din mus på skrivebordet

6) Bevæg dig på jobbet

7) Hold pauser

8) Slap af

9) Din næse og dine fødder skal pege i samme retning, når du arbejder

10) Vælg den type mus, din krop har det bedst med




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere