Ny distributør får trådløs net-producent

Den næsten nystartede IT-importør DigiDisk i Århus har udvidet sortimentet med trådløst netværk. Ravotek har besluttet at give de eksklusive rettigheder for det danske marked til virksomheden. Ravotek har gennem sit moderselskab produceret netværksudstyr for blandt andet Siemens, British Telecom og Belkin.

Ravoteks trådløse netværksprodukter har et andet design end andre tilsvarende produkter, forklarer DigiDisk, men indeni skulle de have samme høje kvalitet.

DigiDisk blev i efteråret 2002 etableret af cand. oecon. Henrik A. Holst, der gennem sit hidtidige arbejde i Dansk Supermarked, Danfoss, PLS Rambøll Management og Mærsk Data/LEC efter eget udsagn har lært, hvordan en god købmand får loyale kunder. DigiDisk har også den danske distribution af DVD-medier fra Princo.

»Vi er meget glade for det skulderklap og naturligvis også for det store potentiale, der ligger i at skulle markedsføre fremtidens trådløse netværk fra én af de største, mest erfarne og kvalitetsfokuserede producenter i branchen. Ravoteks fokus på høj kvalitet til rimelige priser falder helt i tråd med det, vi i forvejen tilbyder vores kunder,« siger direktør Henrik A. Holst.

»Nu skal vi hurtigt have etableret kontakt til de forskellige udbydere af internet, hot-spot-leverandører samt nye IT-forhandlerne landet over. Trådløst netværk henvender sig i dag dels til private hjem, der ikke gider føre netværksledninger gennem hele huset, men i stedet vil have friheden til selv at kunne bestemme, hvor computeren skal stå i dag, og dels til kontorer, hvor omrokeringer hører hverdagen til. I dag er priserne nede på et niveau, hvor det er attraktivt for alle. Så nu skal trådløst internet ud til alle, der vil være fri for en masse ledninger,« konkluderer han.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job