Ny distributør får trådløs net-producent

Den næsten nystartede IT-importør DigiDisk i Århus har udvidet sortimentet med trådløst netværk. Ravotek har besluttet at give de eksklusive rettigheder for det danske marked til virksomheden. Ravotek har gennem sit moderselskab produceret netværksudstyr for blandt andet Siemens, British Telecom og Belkin.

Ravoteks trådløse netværksprodukter har et andet design end andre tilsvarende produkter, forklarer DigiDisk, men indeni skulle de have samme høje kvalitet.

DigiDisk blev i efteråret 2002 etableret af cand. oecon. Henrik A. Holst, der gennem sit hidtidige arbejde i Dansk Supermarked, Danfoss, PLS Rambøll Management og Mærsk Data/LEC efter eget udsagn har lært, hvordan en god købmand får loyale kunder. DigiDisk har også den danske distribution af DVD-medier fra Princo.

»Vi er meget glade for det skulderklap og naturligvis også for det store potentiale, der ligger i at skulle markedsføre fremtidens trådløse netværk fra én af de største, mest erfarne og kvalitetsfokuserede producenter i branchen. Ravoteks fokus på høj kvalitet til rimelige priser falder helt i tråd med det, vi i forvejen tilbyder vores kunder,« siger direktør Henrik A. Holst.

»Nu skal vi hurtigt have etableret kontakt til de forskellige udbydere af internet, hot-spot-leverandører samt nye IT-forhandlerne landet over. Trådløst netværk henvender sig i dag dels til private hjem, der ikke gider føre netværksledninger gennem hele huset, men i stedet vil have friheden til selv at kunne bestemme, hvor computeren skal stå i dag, og dels til kontorer, hvor omrokeringer hører hverdagen til. I dag er priserne nede på et niveau, hvor det er attraktivt for alle. Så nu skal trådløst internet ud til alle, der vil være fri for en masse ledninger,« konkluderer han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere