Netteam hyrer fra Netdesign

To ansatte skifter fra Netdesign til Netteam, der har som mål at ansætte netværksfolk, der bliver fyret hos konkurrenterne.

Fyringsramte dygtige netværksfolk, kan sende deres jobansøgning til forhandleren Netteam, der gerne vil udvide medarbejdertallet. Forhandleren har netop ansat to sælgere fra konkurrenten Netdesign, der netop har måttet afskedige 20 personer.

»Vi har som mål at ansætte de bedste af de netværksfolk, der bliver fyret hos vores konkurrenter, og modtager en jævn strøm af uopfordrede ansøgninger,« siger administrerende direktør Peter Durup.

Han regner med, at antallet af ansatte snart bliver sat op. Netteam blev stiftet i 2001, hvor it-branchen var ramt af dot.com-krisen, så Netteam er vant til høj bølgegang på markedet, hvor en krise kan ramme hardware-salget negativt. Og det er en fordel for forhandleren. En stor del af Netteams omsætning kommer fra faste serviceaftaler, så omsætningen falder ikke, når finanskrisen sætter ind, lyder det.

»For Netteam betyder de mange serviceaftaler, at vi både tjener penge og kan holde på vores medarbejdere – selv når kunderne holder igen med investeringer,« siger Peter Durup.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere