It-branchen støtter amerikanske præsidentkandidater

Ifølge det private Center for Responsive Politics har den amerikanske it-branche i det sidste år doneret 14,8 millioner dollar til landets politiske partier. Demokraterne har modtaget 49 pct. af beløbet, mens de resterende 51 pct. er gået til Republikanerne.

I forhold til år 2000, hvor it-branchen betalte 40 millioner dollar til valgkampen, er bidragene fra it-firmaerne dermed mere end halveret.

Men tallene afslører lidt af et paradoks - det er nemlig slet ikke tilladt for virksomheder at donere penge til politiske partier i USA. Derfor bliver pengene ikke afleveret direkte til partierne, men kanaliseret gennem et kompliceret system af komiteer og interessegrupper.

Den største rolle spiller de såkaldte Political Action Comitees (PAC'er), som modtager penge fra virksomheder og betaler dem videre til partier og kandidater. Den enkelte PAC må kun betale 15.000 dollar om året til hvert parti - men det problem kan altid løses ved at oprette en ny komite.

Det er også tilladt for en PAC at videregive penge til en anden PAC - og da der efterhånden eksisterer tusindvis af komiteer, bliver systemet flittigt brugt til at kanalisere penge fra erhvervslivet til det politiske system.

En anden mulighed for virksomhederne er at lade medarbejderne donere penge til valgkampen. En enkeltperson må dog maksimalt donere 2.000 dollar til en kandidat eller 25.000 dollar til partiets nationale komite.

Blandt it-virksomhederne er Microsoft langt den største aktør på den politiske arena med et samlet bidrag på 1,9 millioner dollar til den aktuelle valgkamp.

Men det er iøjnefaldende, at den største del af Microsofts bidrag gennem PAC-komiteer er sket til Republikanerne, mens Microsofts medarbejdere har givet flest penge til Demokraterne.

En Microsoft-talsmand forklarer forskellen med »medarbejdernes personlige beslutninger« og henviser til, at Microsoft støtter politiske kandidater som har en »positiv indflydelse på it-branchen«.

Det er en tradition hos de amerikanske virksomheder at støtte begge politiske lejre. Microsoft har således doneret 185.000 dollar til George W. Bush og 136.000 dollar til John Kerry.

Selvom de to kandidater ligger tæt i meningsmålingerne er der stor afstand mellem dem, når man ser på det beløb, de har formået at indsamle til valgkampen.

Bush ligger i spidsen med 229 millioner dollar, mens Kerry kun har samlet 186 millioner dollar. Den tredje og mindre kendte præsidentkandidat Ralf Nader må klare sig med 1,5 millioner dollar.

Center for Responsive Politics har udarbejdet en liste med de 10 største it-pengegivere til den amerikanske valgkamp:

1. Microsoft (Washington): 1,9 millioner dollar, 61 pct. til Demokraterne
2. Cisco (Californien): 489.000 dollar, 53 pct. til Demokraterne
3. Intel (Californien): 337.000 dollar, 50 pct. til Demokraterne
4. IBM (New York): 331.000 dollar, 65 pct. til Demokraterne
5. EDS (Texas): 299.000 dollar, 74 pct. til Republikanerne
6. Siebel Systems (Californien): 276.000 dollar, 63 pct. til Republikanerne
7. EMC (Massachusetts): 228.000 dollar, 88 pct. til Republikanerne
8. Dell (Texas): 217.000 dollar, 74 pct. til Republikanerne
9. eBay (Californien): 194.000 dollar, 54 pct. til Demokraterne
10. HP (Californien): 193.000 dollar, 57 pct. til Demokraterne

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS