Dansk forhandlerskepsis overfor HP-forslag

Samarbejde er ikke altid vejen frem for forhandlere af HP?s serverrumsoftware, der frygter, at kundeviden bliver misbrugt af andre partnere.

HP’s nye kanaltiltag for toppen af forhandlerne af software til styring og overvågning af serverrum og større it-installationer bliver mødt med skepsis af danske Datacon, der allerede har vurderet HP’s nye tilbud om at sælge den avancerede software. Her lyder skepsissen højere end begejstringen, og Datacons salgschef Brian Trolle erklærer, at han endnu ikke er overbevist om, at han skal udvide sin portefølje.

»Mercury (et softwareprodukt fra HP, red.) er ikke noget vi umiddelbart vil kaste os ud i, for vi har ikke de konsulenter, der skal til,« siger han.

Han understreger, at Datacon allerede er en vellykket og tilfreds forhandler af flere af HP’s avancerede software, men tror ikke på HP’s forslag om, at forhandlerne skal dele viden med hinanden. Paranoiaen er for stor blandt forhandlere, der frygter, at den viden, de deler, vil ende hos deres værste konkurrent.

»Hvis vi skal åbne op for en tredjepart, kan vores værste mareridt risikere at blive en realitet. Forhandlere har brændt sig før, når viden ender hos en konkurrent, så jeg tvivler på, at nogen vil gå fuldt ud i dette,« advarer Brian Trolle.

Ti danske forhandlere
Indtil videre er der kun en lille udvalgt skare af danske forhandlere med i HP’s partnerprogram. Det drejer sig om konsulenthuse og forhandlere som IS Nordic, Devoteam, men også sværvægtere som NNIT, CSC og KMD. HP’s mål er at få omkring ti danske forhandlere til at være en del af programmet. Den danske partner account manager, Johnny Allin forklarer, at det er forhandlerindsatsens kvalitet og ikke antallet af partnere, der er afgørende.

»Før skulle vi have så mange forhandlere med som muligt, men nu gælder det om kun at have dem, der vil satse på os,« siger Johnny Allin.

Han vil blandt andet gerne have nogle af de hardware-forhandlere, der i forvejen sælger HPs mere omfattende hardwaresystemer til at melde sig under fanerne.

»Det er kun en lille håndfuld af forhandlerne, man kan udvikle til at sælge de her løsninger relateret til de hardwareprodukter, de i forvejen forhandler,« siger han.

Han afviser dog, at det er umuligt, at lære hardwareforhandlerne at sælge den avancerede software.

»Vi vi prøve, hvad man naturligt kan videreudvikle. Tager man en forhandler af netværksinfrastruktur, kræver det ikke så meget at forstå for eksempel opdatering af netværksenheder,« siger Johnny Allin.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S