Forbruger skal ikke betale for styresystem

En forbruger slipper for at betale for det Windows Vista-styresystem, der fulgte med i købet af en computer. Det har Forbrugerklagenævnet afgjort.

Artikel top billede

Forbrugere er ikke tvunget til at betale for styresystem, når de køber computer, fastslår ny principiel afgørelse.

»Denne afgørelse slår fast, at der er mulighed for at slippe for at betale for det medfølgende styresystem. Hvis det står i licensbetingelserne, at man kan blive refunderet for værdien - ja, så kan man det også,« siger jurist Torben B. Olesen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen som følge af afgørelsen i sidste uge. Det skriver forbrug.dk.

Afgørelsen udspringer af en sag med en forbruger, der købte en computer i et supermarked. Han ønskede ikke at benytte det medfølgende Windows Vista-styresystem og krævede at få den daværende købspris, 1489 kroner, refunderet. Han henviste til licensbetingelserne, hvori der netop stod, at pengene kunne refunderes, hvis man ikke ønskede at benytte styresystemet.

Hverken supermarkedet eller producenten ønskede dette, selv om de tilbød at ophæve købet helt. Sagen endte derfor i Forbrugerklagenævnet, der afgjorde sagen til forbrugerens fordel.

»Stridens kerne var, at forbrugeren og de erhvervsdrivende fortolkede licensbetingelserne på hver sin måde: Forbrugeren mente, at en refusion betød, at han fik pengene for styresystemet tilbage, mens de erhvervsdrivende mente, at en refusion betød en ophævelse af hele købet,« siger Torben B. Olesen, der er jurist hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

»I det pågældende tilfælde ønskede forbrugeren at få pengene for styresystemet refunderet, og derfor skulle supermarkedet og computerproducenten efter nævnets afgørelse sammen betale 850 kr. til forbrugeren,« siger Torben B. Olesen.

 

Annonce

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest