Nortel: Cisco-forhandlere skræmmes på plads

Det er svært for Nortel Networks at rekruttere nye forhandlere. Årsagen er, mener Nortel, at de fleste af potentielle partnere i forvejen er Cisco-certificerede - og at Cisco-forhandlerne frygter for konsekvenserne, hvis de skulle tage konkurrerende mærker ind.

»Nortel bejler til mange af de nuværende Cisco-partnere, som imidlertid har bange anelser om, hvad der vil ske. De frygter, at Cisco vil miste interessen for dem, reducere deres rabatter og fjerne bestemte akkreditationer«, sagde præsidenten for Nortel Enterprise Networks, Malcolm Collins for nylig til amerikanske CRN.

Ciscos spillen på partnerens frygt for at blive sendt ud i kulden er mindst et lige så stort problem i Skandinavien som i USA, siger Joe O'Conner, der er Nortels nordiske vice-president.

»Cisco-kanalen er i høj grad styret af Cisco. Forretningsmulighederne er ofte genereret af Ciscos egne salgsstyrker og partneren bliver så inviteret til at deltage i et projekt. Men i visse tilfælde kommer flere partnere til at byde på det samme projekt, og i sidste ende vil kun én af dem få en ordre ud af det. Problemet er basalt set, at de alle tilbyder samme teknologi. Spørgsmålet er, om kunderne tilbydes tilstrækkeligt med valgmuligheder med hensyn til teknologier og pris,« siger Jim O'Conner.

Adspurgt, om der er noget om snakken fra Nortel - om Cisco indirekte truer sine forhandlere til at holde sig fra Nortel - svarer de Cisco-forhandlere, CRN har talt med, samstemmende nej.

»Det kan jeg ikke genkende på nogen som helst måde,« siger Mads Henriksen, der er direktør for den nordsjællandske systemintegrator, Com-it. Han tilføjer, at han som mindre Cisco-forhandler ikke har problemer med at tale Cisco imod, hvis situationen skulle kræve det.

Mere om sagen i dagens udgave af Computer Reseller News.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S