Kapitalfond køber Visma

Kapitalfonden Engel Holding har sikret sig mere end 90 procent af aktierne i Visma, og har dermed reelt købt det norske ERP-selskab for en pris på knap 4,2 milliarder kroner, skriver flere norske medier.

Engel Holding slog dermed det britiske ERP-selskab Sage, der i marts startede budkrigen på Visma, ved at tilbyde 3,7 millarder kroner for Visma.

Engel Holding er et selskab specielt oprettet til købet af Visma. Bag Engel Holding står den britiske kapitalfond Hg Capital.

HG Capital kontrollerer ud over Visma også det britiske ERP-selskab Iris, med en omsætning på omkring 400 millioner kroner og det tyske selskab Addison med en omsætning på omkring 300 millioner kroner.

Til sammenligning havde Visma en omsætning på 1,8 milliarder i 2005.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S