Alle vil have Røslers guld

(2002-09-04) RD, det tidligere Røsler Distribution, har siddet solidt på markedet for Compaq Options. Nu vil konkurrenterne fravriste dem en del af markedet. Blandt andet Actebis, Tech Data og Itectum har meldt sig på banen for at få del i, hvad de kalder Røslers guld.

Det er blevet muligt, fordi det nye HP har ændret i distributionsstrategien for options-området. Angiveligt for at få bedre fat i SMB-markedet.

Tech Data og Actebis er blevet distributører, ifølge eget udsagn fordi de nu får bedre betingelser.

»Som det hidtil har været, har Compaq krævet, at vi skulle tage en stor risiko, hvis vi selv ville være lagerførende med options. Der har vi nu fået en mere fornuftig aftale,« siger Hans Vitalis, direktør for Tech Data.

Hos Actebis siger man: »Der er sket ændringer i de kontraktmæssige vilkår, som gør, at det ikke længere kan betale sig for os at købe vores varer gennem Røsler. Derfor har vi valgt at tage kampen op og selv lagerføre varene,« siger business unit manager Leif Eriksen fra Actebis.

Læs mere i dagens udgave af CRN.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS