En engelsk svindler forsøger tilsyneladende i øjeblikket at købe ind hos danske distributører. Salgschef Kristian Hasager, EET, advarer mod virksomheden Genysis Computer på adressen 36 Ketchen Road, Tottenham.
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
Virksomheden er så professionel, at den har et website og en telefon, der bliver taget, men ifølge Kristian Hasager benytter den sig af falske check.
Det er ikke lykkedes at »snøre« EET, fordi virksomheden kontrollerer betalinger, før varer udsendes, fortæller Kristian Hasager. Men hvis en anden distributør eller forhandler skulle komme til at afsende varer, før betalingen er modtaget, frygter han, at man må afskrive varesalget på tabskontoen.
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.