Nvidia kan ikke levere Fermi

Nvidia er fire måneder forsinket med grafikkortet Fermi. Det nye kort har tre milliarder transistorer og dobbelt tesselation-ydelse.

Der er stor spænding omkring det nye Fermi-grafikkort fra Nvidia, der lanceres senere i denne måned, og det var ventet at Nvidia ville bruge den store Cebit-messe i Hannover til at vise Fermi-kortet GeForce GTX 480. Men selvom der er udstillet nogle få computere med Fermi på Cebit, så holder Nvidia sig meget tilbage med at afsløre detaljer om taktfrekvens, strømforbrug eller andre tekniske specifikationer.

Det skulle dog være helt sikkert nu at GTX 480 kommer den 29. marts - det bliver så med fire måneders forsinkelse i forhold til den oprindelige plan. Der kommer også en mindre Fermi-model, GTX 470, men her er lanceringsdatoen noget mere usikker.

På den første Cebit-dag viste Nvidia en præsentation, hvor det hævdes at GTX 480 har den dobbelte tesselation-ydelse i forhold til Radeon 5870 - men det forlyder ikke, hvordan det ser ud med ydelsen på andre områder.

De forskellige producenter af grafikkort, der bruger Nvidias nye processor, har fået lov til at vise Fermi på Cebit - men kun i færdigbyggede pc'er, der er leveret fra Nvidia komplet samlet og konstant holdes under opsyn af et sikkerhedsfirma, der er hyret specielt til denne opgave. Ingen får lov til at tage et kig på indmaden.

Og de forskellige udstillere har kun lov til at køre en enkelt demo, Supersonic Sled, der skal vise kortets ydelse. De må ikke installere deres egne programmer i computerne eller tage kortet ud og indbygge det i andre computere.

Alligevel er det på en eller anden måde lykkes for nogle journalister at få billeder af hele grafikkortet. Det er 26,7 centimeter langt og har angiveligt 1,5 GB hukommelse.

Det ligger fast, at Fermi skal indeholde tre milliarder transistorer fordelt på 512 streaming-kerner. Til sammenligning indeholder den aktuelle GT200 kun 1,4 mia. transistorer og 240 kerner.

Allerede kodenavnet antyder, at processoren ikke blot kan bruges til grafik, men også til andre krævende beregninger, f.eks. fysik-simulationer (Enrico Fermi fik Nobelprisen i fysik).

Det menes at Fermi kan nå op på en regneydelse på 4 teraflops med enkelt præcision. AMD oplyser for sin 5870 GPU en regneydelse på 2,71 teraflops med enkelt præcision og 544 gigaflops med dobbelt præcision.

Nvidia hævder da også at Fermi er 60 pct. hurtigere end 5870, men ingen har fået lov til at teste de nye kort indtil nu, så det er usikkert om det faktisk er korrekt.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks