Laptops.dk køber SMG-varelager

SMG-lager og bygninger solgt. Alle medarbejdere er fyret.

SMG's bygning og hele varelageret er solgt foruden al inventar. Alle varer og kontor- og lagerinventar er købt af Laptops.dk.

Søren Jansen, der ejer laptops.dk, vil ikke oplyse, hvor meget, han har givet for varerne, hvis værdi er opgjort til 12 millioner kroner.

»Jeg er tilfreds med handlen, og hvis der er forhandlere, der er interesserede i de varer der findes på lageret, er de velkomne til at kontakte mig,« siger han.

Søren Jansen fra Laptops.dk har tidligere købt konkurspartier og forsøger sig nu med SMG-lageret. Sidste år købte han 1.000 skærme fra Diboss, da virksomheden lukkede. Og i 2004 købte han aktiverne i konkursboet efter Scantel i Vejle.

Ud over varer og inventar er kontor- og lagerbygningen i Nørresundby også solgt. Bygningen er vurderet til 13 millioner kroner. Det er dog en anden køber, der har erhvervet bygningen. Det har ikke været muligt for CRN at få oplyst, hvem, der har købt bygningen, men Søren Jansen oplyser, at det ikke er ham.

Salget af konkursramte SMG sætter nu punktum for den nordjysk distributør. De ansatte fik i går besked om, at de er fyret. Den nu afgåede SMG-direktør følger ikke med i salget af konkursboet.

»Det er trist, at det er slut,« siger Ole Mortensen, der nu venter på nye udfordringer.

Han er nu ledig på arbejdsmarkedet og vil »meget gerne« fortsætte i it-kanalen, men oplyser, at han er frisk på mange jobmuligheder,




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere