Lybæck Foto på vej mod lukning

Lybæck Finans, der står bag Lybæck Foto butikkerne 1-5 i København er under opløsning. Det samme er alle butikkerne.

Dermed ser det ud til, at endnu en kæde af butikker må lade livet. Alle fem butikker er under opløsning og Sø- og Handelsretten tog forleden Lybæck Finans under konkursbehandling. Det sker efter at Erhvervs- og selskabsstyrelsen har krævet selskabet opløst tilbage i 2009. Formentlig på grund af manglende aflevering af regnskaber.

Det samme er Lybæck foto 1 og 5, der var de to eneste tilbageværende butikker, der ikke i forvejen var under likvidation. Også her er det Erhvers- og Selskabsstyrelsen, der har krævet butikkerne opløst.

Lybæck Foto 2, 3 og 4 blev opløst tilbage i februar.

Dog kan man se, at Jørgen Lybæck, der står bag Lybæck Finans, forleden har stiftet selskabet LF Foto Aps. Det er sket 9. marts i år, hvor Jørgen Lybæck også er indtrådt i direktionen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Jørgen Lybæck til sagen.


 

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS